pismo

I Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz – konferencja

Już jutro zapraszamy do udziału w konferencji naukowej przygotowanej w ramach I Międzynarodowego Biennale Architektury Wnętrz.
W konferencji wezmą udział:
prof. Ryszard Michalski “Racjonalizowanie emocji przestrzeni miasta”,
Patrick Viaene “Przyszłość budynków przeszłości: ponowne wykorzystanie dziedzictwa przemysłowego w Belgii i Europie”,
prof. Roman Kurzawski “Rozważania o formie”,
prof. Antonello Pelliccia “Odyseja 2010 w przestrzeni”,
prof. Ewa Rewers “Pamięć nostalgiczna – pamięć krytyczna: dwie ścieżki dialogu”,
dr hab. Jacek Dominiczak “Dialogiczna formuła wnętrz miejskich”.

Zapraszamy!

Miejsce: Kraków, Bunkier Sztuki
czas: 26 luty 2010, godz. 10.00

warsztaty

Architektur macht Schule

W tym miesiącu przenosimy się do Niemiec. Na początek chciałabym zaprezentować program Niemieckiej Izby Architektów “Architektur macht Schule”. Celem programu jest zachęcenie nauczycieli do podejmowania tematyki architektonicznej na lekcjach. W tym celu przygotowywane są materiały edukacyjnych, organizowane szkolenia, otwarte akcje. Izby z poszczególnych landów prowadzą różnego typu warsztaty, organizują wystawy, konkursy. Szczególnie godnym polecenia jest program “KidS. Kammer in der Schule” realizowany przez oddział Nadrenii Północnej Westafalii. Z okazji 15-lecia działalności programu KidS, zorganizowano wystawę.

Jednym z obszarów działalności tego oddziału Izby jest konkurs “Mein Schulhof – mein Plan!”. Na stronie konkursu dostępna jest instrukcja dla nauczycieli, zawierające nie tylko informacje o konkursie, ale również porady dla nauczycieli, pomysły jak wpisać projektowanie podwórka szkolnego do programu różnych lekcji.

W ramach programu zostały opracowane materiały dla nauczycieli, które podzielono na 5 obszarów tematycznych: budynki i ich otoczenie, krajobraz miejski, konstrukcje budowlane, światło – kolor – materiał, metody pracy architekta. Do każdego obszaru zostały zaproponowane przykładowe tematy lekcji, ich cele i efekty, jakie mogą przynieść.

Dostępne są również materiały dla nauczycieli i uczniów “Alles nur Fassade?”, zawierające scenariusz zajęć, które można przeprowadzić w ramach tygodniowych warsztatów. Porusza takie tematy jak – wizerunek miasta, użytkownicy, fasady, a plan budynku, style architektoniczne.

pismo

Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz

Polecamy I Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz w Krakowie. Jest to pierwsza edycja cyklicznego konkursu organizowanego przez Akademię Sztuk Pięknych im.Jana Matejki w Krakowie, pod patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Prezydenta Miasta Krakowa oraz Rektora ASP w Krakowie. W tym roku hasłem przewodnim jest “Dialog w przestrzeni”, a w ramach Biennale odbędą się wystawa prac konkursowych, konferencja naukowa i warsztaty dla młodych architektów. Wernisaż i konferencja mają charakter otwarty. “Autoportret” patronuje temu wydarzeniu.

Miejsce: Kraków, Akademia Sztuk Pięknych, konferencja: Bunkier Sztuki
czas: od 25 do 26 lutego 2010, konferencja 26.02.2010

debaty

Czy Kraków jest gotów do debaty na temat Błoń?

Zespół Projektu Społecznego 2012 przy Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego jesienią ubiegłego roku przeprowadził w Poznaniu pierwszy w Polsce Sondaż Deliberatywny®. Sondaż dotyczył zagospodarowania stadionu „Lecha”. Pod koniec marca lub w kwietniu br. Zespół, koordynowany merytorycznie przez prof. Annę Gizę-Poleszczuk, wspierany przez Instytut Socjologii UJ zamierza przeprowadzić konsultacje metodą deliberatywną związane z zagospodarowaniem przez Miasto Kraków obrzeży krakowskich Błoń – jednego z największych w Europie terenów zielonych położonych w ścisłym centrum miasta.
Powodzenie całego przedsięwzięcia zależy jednak od jednego, absolutnie koniecznego warunku: otwartości władz miasta i ich pełnej akceptacji dla założeń metody. Na ile warunek ten zostanie spełniony okaże się po rozmowach zespołu Projektu z władzami Krakowa.Na zdjęciu: spotkanie informacyjne na Wydziale Socjologii UJ.

debaty

Obrona krakowskiego Zakrzówka: w zaspach

W poniedziałek, 15 lutego, pod krakowskim magistratem odbył się happening angażujący krakowian w sprawę Zakrzówka. I tu, w wysokich na półtora metrach zaspach i w scenerii z Królowej Śniegu, sprawnie zadziałała obywatelska koalicja: była prezentacja, transparenty, balony i trochę medialnego szumu. Działania „w realu” wspomaga internetowa akcja „Podziękuj za beton”. W jedności siła!

debaty

Obrona krakowskiego Zakrzówka: przy stole

Negocjacje w sprawie Zakrzówka, 12.02.2010 Okrągły stół zorganizowany 12 lutego br. przez prezydenta miasta Krakowa w celu powołania obywatelskich zespołów debatujących na temat zabudowy części Zakrzówka (cennego przyrodniczo terenu w zach. części Krakowa) pokazał, że siły obywatelskie opanowały skuteczne metody wyrażania swojej woli. Jasne i merytoryczne postulaty (niezgoda na zabudowę terenu zamiast proponowanej przez magistrat debaty o rodzaju zabudowy), konkretne propozycje rozwiązań pranych i finansowych, odwołanie do stosownych dokumentów („Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego” i „Strategii Rozwoju Krakowa”) sprawiają, że koalicja organizacji powołana na rzecz obrony Zakrzówka przez stowarzyszenie Zielony Zakrzówek odbiega od stereotypu protestujących obywateli. Gospodarz spotkania nie zatroszczył się o powołanie protokolanta spotkania. Na szczęście uczestnicy sporządzili podsumowującą notatkę sami.