debaty

Czy Kraków jest gotów do debaty na temat Błoń?

Zespół Projektu Społecznego 2012 przy Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego jesienią ubiegłego roku przeprowadził w Poznaniu pierwszy w Polsce Sondaż Deliberatywny®. Sondaż dotyczył zagospodarowania stadionu „Lecha”. Pod koniec marca lub w kwietniu br. Zespół, koordynowany merytorycznie przez prof. Annę Gizę-Poleszczuk, wspierany przez Instytut Socjologii UJ zamierza przeprowadzić konsultacje metodą deliberatywną związane z zagospodarowaniem przez Miasto Kraków obrzeży krakowskich Błoń – jednego z największych w Europie terenów zielonych położonych w ścisłym centrum miasta.
Powodzenie całego przedsięwzięcia zależy jednak od jednego, absolutnie koniecznego warunku: otwartości władz miasta i ich pełnej akceptacji dla założeń metody. Na ile warunek ten zostanie spełniony okaże się po rozmowach zespołu Projektu z władzami Krakowa.Na zdjęciu: spotkanie informacyjne na Wydziale Socjologii UJ.

  1. o metodzie deliberatywnej nie wiem za wiele, ale zdaje się miasto Kraków rzuca się z konsultacjami społecznymi na głęboką wodę. z jednej strony cieszę się, że władza podejmuje nowe wyzwania na tym polu, ale z drugiej strony boję, że eksperymentuje na tak / z tak cennym terenem Krakowa.

  2. Stosowanie demokracji zawsze niesie ryzyko. Może uspokoi Cię fakt, że nad rzetelnym stosowaniem metody (a jest ona obiektywna i sprawdzona ) czuwać będą dwa uniwersytety polskie i Uniwersytet Stanforda. Poza tym może warto zaufać zdrowemu rozsądkowi obywateli. Ja największy kłopot mam z rolą władz miasta w tym przedsięwzięciu… Może się zdarzyć, że władze na “deliberacje” gotowe nie są.

  3. bardzo chce wierzyc, ze obywatelom jeszcze odrobina zdrowego rozsadku pomimo nieustannego mielenia reklamami pozostała. trzymam kciuki za krakowskie delibaracje

  4. A na jakiej to podstawie stwierdzenie że metoda ta jest sprawdzona. Wyniki sondażu z Poznania są bzdurne. Wg sondażu: co czyni kompleks sportowy atrakcyjnym? na ostatnich miejscach są: skatepark, lodowisko, wypożyczalnia sprzętu i miejsce zabaw dla dzieci, a na pierwszych miejscach: dogodny dojazd i miejsca parkingowe. Czyli na kompleksie sportowym nie musi być urządzeń sportowych ale musza byc parkingi. Przedziwne pojęcie obiektu sportowego.