Polecamy stronę internetową tego projektu, a szczególnie ciekawy katalog dobrych praktyk, z których wiele odnosi się do partycypacyjnego planowania przestrzeni publicznych. O samym projekcie pisaliśmy już na tym blogu. Jest to pilotaż, mający za cel budowanie i testowanie mechanizmów partycypacji w 108 gminach i powiatach na terenie całej Polski. Chodzi w nim także o upowszechnienie sprawdzonych modeli współdecydowania mieszkańców z samorządami lokalnymi, dostarczenie społecznościom i władzom narzędzi monitorowania i oceny stanu partycypacji oraz opracowanie i przygotowanie do wdrożenia ogólnokrajowego systemu jej wspierania.
Wszystkim, którzy nie mieli okazji posłuchać lub chcieliby posłuchać jeszcze raz przedstawiamy podcast z audycji Radia Kraków poświęconej utopijnemu numerowi “Autoportretu”. Gośćmi Justyny Nowickiej byli Dorota Jędruch i Piotr Winskowski.
[audio:http://archiwum.autoportret.pl/wp-content/uploads/2011/10/Utopie-w-Radiu-Kraków-1.mp3|titles=Utopie w Radiu Kraków (1)]
[audio:http://archiwum.autoportret.pl/wp-content/uploads/2011/10/Utopie-w-Radiu-Kraków-2.mp3|titles=Utopie w Radiu Kraków (2)]
Miłego odsłuchu!
Współcześni architekci niezwykle często sięgają do świata zwierząt znajdując w nich inspiracje dla swoich projektów. Budynki przybierają kształty zwierząt, naśladują ich funkcje, a nawet są hodowane w przestrzeni komputera. Uwadze naszych Czytelników z Torunia i okolic (lub w tamte okolice się wybierających) polecamy wykład w Galerii Sztuki Wozownia pt. “Architektura zwierzęca”, który wygłosi Lidia Klein. Podczas odczytu przeanalizowane zostaną projekty takich architektów jak: Santiago Calatrava, Norman Foster, Greg Lynn czy Lars Spuybroeck.
Lidia Klein, ur. 1983 - historyczka sztuki, doktorantka w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie przygotowuje pracę poświęconą metaforom biologicznym we współczesnej architekturze. Stypendystka Fundacji Fulbrighta (Junior Visiting Researcher na Duke University 2010/2011). W 2010 roku była kuratorką wystawy Re.architektura (Galeria SPOT w Poznaniu, Łódź Design Festival) poświęconej różnym rozumieniom pojęcia ekologii w architekturze współczesnej.
Wykład odbywa się w ramach cyklu “Architektura w Wozowni”, którego autorką jest Teresa Dudzińska.
Czas: poniedziałek, 24 października, godz. 17:00
Miejsce: Galeria Sztuki Wozownia, ul. Rabiańska 20, Toruń
Na podstawie materiałów nadesłanych przez organizatorów
Zapraszamy do krakowskiego Bunkra Sztuki na spotkanie dotyczące najnowszego, utopijnego numeru „Autoportretu”. Udział w nim wezmą autorzy tekstów Michał Duda, Dorota Jędruch i Jarosław Urbański, dyskusję poprowadzi red. Justyna Nowicka (Radio Kraków).
***
Miejsce: Bunkier Sztuki, pl. Szczepański 3a, Kraków
Czas: środa 19.10., godz. 18:30
Wciąż projektujemy. Słowo „projekt” jest wszędzie, to prawdziwe plat du jour! Wymyślamy, piszemy, składamy, otrzymujemy, realizujemy, rozliczamy projekty. Poprawiamy świat – dbamy o prawa mniejszości, wielokulturowość, wykluczonych, niepełnosprawnych, przyrodę. Wzdrygamy się jednak na myśl o projektowaniu rzeczywistości. Odrzucamy radykalizm, systemowość, wyobraźnię, odwagę, bezkompromisowość. Nasze projekty mieszczą się w programach i zamykają w budżetach. Nic nie wisi w powietrzu, żadna gorączka przeprojektowywania świata. Mówimy o kryzysie myślenia utopijnego. Ale mówimy też, że myślenie utopijne było wyrazem kryzysu. Przyjrzyjmy się kilku obrazom utopii – optymistycznym, globalnym i totalnym wizjom władania nad przestrzenią, kontroli nad czasem, ciałem, umysłem. Utopia to wyraz stanu ducha pewnej siebie ludzkości, która ma zdolność rozrywania granic – przedzierania się przez horyzont, odkrywania i kolonizowania nowego świata, wzbijania się poza ziemską orbitę, zdobywania kosmosu. Ten stan ducha odczuwamy dziś i intuicyjnie identyfikujemy go jako utopijny. To stan, którego boimy się tak bardzo, że stygmatem utopii naznaczamy każdy ingerujący w zastany porządek śmiały projekt zmian.
[ze wstępu Doroty Jędruch]
Spotkanie odbywa się w ramach realizowanego przez Bunkier Sztuki cyklu “Przestrzeń kultury”. Wstęp wolny.
Polecamy uwadze naszych Czytelników cały trwający już od 1 października festiwal Warszawa w Budowie 3, natomiast z wielką radością odnotowujemy fakt, że wśród panelistów znajdują się “Autoportretowi” współpracownicy: Łukasz Stanek, członek naszej rady programowej, oraz Piotr Winskowski, stały współpracownik naszego kwartalnika. Wezmą oni udział w sesji pt. “Architektura po socjalizmie: Postmodernizm jest prawie w porządku?”, która odbędzie się w sobotę 8 października.
Architektura po socjalizmie: Postmodernizm jest prawie w porządku?
Czas: 8 października (sobota), godz. 15.00-21.00
Miejsce: Pałac Kultury i Nauki, Sala Kisielewskiego, pl. Defilad 1
Goście: Łukasz Stanek, Martino Stierli, Max Hirsch, Srdjan Jovanovic Weiss, Piotr Winskowski, Jane Pavitt
Sesja dotyczy architektonicznych debat i doświadczeń, które przygotowały grunt pod radykalne zerwanie w Polsce z architekturą późnego socjalizmu, podporządkowaną wymaganiom państwowej biurokracji i przemysłu budowlanego. Podobnie jak architekci w Europie Zachodniej, od lat 70. polscy architekci odkrywali historyczne typologie i tradycyjne obrazy miasta oraz miejską skalę, jednak wymiana z Zachodem była ograniczana i prowadzona na coraz bardziej nierównych warunkach. Dla setek polskich architektów poligonem nowych pomysłów stała się natomiast praca na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. Było to zarówno doświadczenie pracy w warunkach liberalizujących się gospodarek, jak i praktyki architektonicznej zrywającej z wieloma zasadami modernizmu. Dopełniając prezentowaną w Auli Spadochronowej SGH wystawę „Postmodernizm jest prawie w porządku. Architektura polska po socjalizmie i doświadczenie postkolonialne”, sesja analizuje eksport architektury z PRL-u w kontekście wielości genealogii postmodernizmu i jego różnych geografii.
Przypominamy, że już za dwa dni swoją działalność oficjalnie zainauguruje łódzkie Centrum Architektury i Wzornictwa działające przy Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania, o czym informowaliśmy już jakiś czas temu. Wydarzeniem, którym CAW rozpocznie swoje funkcjonowanie na architektoniczno-designerskiej mapie kraju jest wystawa “Awangarda jutra?”, której kuratorem jest Michał Wojtkiewicz i na której zgromadzone będą między innymi prace Aleksandry Wasilkowskiej, Karola Żurawskiego oraz pracowni NArchitektURA, MOOMOO i WWAA.
Polecamy wyprawę do Łodzi!
Wernisaż wystawy
Czas: 7 października, godz. 18:30
Miejsce: siedziba CAW, ul. Fabryczna 5, Łódź