debaty

Obywatele między wyborami

15 grudnia 2010 r. w “Klubie pod Gruszką” odbyło się spotkanie poświęcone praktyce konsultacji społecznych w naszym mieście. Organizatorami debaty były: Fundacja Biuro Inicjatyw Społecznych wraz z Fundacją Instytut Myśli Obywatelskiej im. Stańczyka. W spotkaniu uczestniczyły 42 osoby, obecni byli przedstawiciele Rady Miasta, Rad Dzielnic i Urzędu Miasta Krakowa. Licznie reprezentowany był sektor pozarządowy, obecni byli również przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz środowisk akademickich.

Spotkanie było częścią ogólnopolskiego projektu „Mój samorząd” realizowanego w trzydziestu dwóch miastach, który ma na celu zwiększenie zaangażowania obywateli w życie publiczne, dzięki uczestnictwu w procesach decyzyjnych. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. Wnioski, pomysły i opinie wygłoszone w czasie tej debaty organizatorzy spisali w postaci raportu.

Raport z debaty

debaty

Podręcznik debatowania

Zainteresowanie, jakie wzbudza publikacja pod tytułem „Zanim wybuchnie konflikt. Idea i metody partycypacji społecznej w ochronie krajobrazu i kształtowaniu przestrzeni”, jest większe niż planowali wydawcy.

Grono zainteresowanych stanowią nie tylko architekci, samorządowcy i osoby zajmujące się komunikacją społeczną w sprawach dotyczących kształtowania przestrzeni. Książka pokazuje narzędzia obywatelskiego współdecydowania przydatne różnych obszarach, nie tylko związanych z przestrzenią, oraz metody pozyskiwania danych przydatne np. organizacjom badających potrzeby i oczekiwania swoich społeczności. Oczywiście, głównym celem tej książki pozostaje poprawa stylu i skuteczności komunikacji społecznej wokół zagadnień zagospodarowania przestrzeni publicznej i zapobiegania konfliktom na tym tle. Nakład jest już prawie wyczerpany ale, według zapewnień wydawcy, wkrótce ma ukazać się elektroniczna wersja publikacji.


„Zanim wybuchnie konflikt. Idea i metody partycypacji społecznej ochronie krajobrazu i kształtowaniu przestrzeni” Praca zbiorowa pod red. Krystyny Pawłowskiej, wydana w ramach projektu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, przygotowanego w Pracowni Podstaw Kulturowych Architektury Krajobrazu Instytutu Architektury Krajobrazu, Politechniki Krakowskiej.

pismo

Imagining Nations

We are pleased to inform you that the English version of the current issue of the “Autoportret” quarterly is ready for download.

Full English version of our website is under construction and will be launched soon.

Autoportret 3[32]/2010
Imagining Nations

Miroslav Hroch The modern nation: a platitude, construction or invention? [PDF]
Jan Randák Where is my home? [PDF]
Andrzej Szczerski New Europe [PDF]
Dušan Škvarna Genuine or artificial homeland [PDF]
Anna Vetraková An appealing symbol of Slovakia [PDF]
Antoni Kroh The Tatras of nations [PDF]
David Crowley Zakopane style − national style [PDF]
Jakub Puchalski The nationality of music? [PDF]
Aleksandra Paradowska In the suburbs but close to the centre [PDF]
András Hadik ‘There was no Hungarian language of forms but there will be’ [PDF]
Noémi Petneki A steppe nomad or stray rider? [PDF]
Endre Prakfalvi, Pál Ritoók Socialist in content, national in form [PDF]
Jurko Prochaśko Sense and sensation [PDF]
Vadim Bass Takeaway literature [PDF]

The issue has been published with the financial support of the International Visegrad Fund.

pismo

Splot Szewska – szczegóły

Zgodnie z obietnicą przedstawiamy szczegóły dotyczące odbywającego się pod naszym patronatem wrocławskiego placemakingowego projektu SPLOT SZEWSKA, który został zaplanowany na najbliższą sobotę 18 grudnia i ma zaangażować wszystkie podmioty działające na ul. Szewskiej. SPLOT jest wspólną inicjatywą eMSA Inicjatywy Edukacyjnej i galerii Szewska Pasja. Celem jest uwolnienie do tej pory niewykorzystanego w pełni potencjału tkwiącego w tym zakątku stolicy Dolnego Śląska.

Mapa sobotniego Splotu:

Jak piszą organizatorzy w towarzyszącym projektowi manifeście:

Aktywność Szewskiej jest obecnie subtelna, może być też cyklicznie wyrazista. Szewska zaplata się i rozplata, a szansę na kolejny SPLOT w 2011 roku przyniesie tylko współpraca coraz większej liczby partnerów. Niedawno naciśnięto tu przycisk „reset” i ulica wchodzi obecnie w nowy status, przeżywa narodziny nowego systemu aktywności miejskich. To jej inicjacja, a może kolejna inkarnacja. Poprzez metaforę SPLOTU chcemy połączyć zapał i pomysły ludzi z Szewskiej – lokali, placówek kulturalnych i naukowych, sklepów, uczelni, a także mieszkańców i turystów. Szewska – zbyt spokojna, zbyt cicha, zapomniana? Niektórzy mówią o niej nawet gorzej, ale czy rzeczywiście dobrze ją znają? Miłośnicy ciszy twierdzą, że jest oddechem od hałaśliwego hiper-pubu pod gołym niebem, zwanego Rynkiem. Mówi się też, że prowadzi znikąd donikąd, ale czy to rzeczywiście prawda? Ulice bywają różne: ulice-bulwary, uliczki osiedlowe, ulice nadrzeczne, ulice główne, ulice-ikony, deptaki i pasaże, ulice handlowe lub targowe, wreszcie ulice tranzytowe, jak Szewska, łącząca ruch pieszy z uspokojonym ruchem tramwajowym, zlokalizowana między czterema ważnymi punktami miasta. Ulice istnieją i funkcjonują w sposób odmienny, niektóre spektakularnie, inne dyskretnie – w tym sensie Szewska ma ogromny potencjał. Może doskonale funkcjonować cyklicznie i wielowątkowo, jak to bywa w wielokulturowym mieście, w oparciu o rytm zaplatania i rozplatania aktywności, uwalniania koralików energii ze splecionych pasm kultury, sztuki, literatury, nauki, handlu, sportu, zabawy, rekreacji, biznesu, a także powojennej moderny, akademickiej wspólnoty, spotkań sąsiedzkich i wielu innych dziedzin życia.

Szczegółowy program znajdziecie Państwo tutaj, harmonogram znajduje się z kolei tutaj, a jako przedsmak niech posłuży choć część wydarzeń, które mają się odbyć na Szewskiej: prezentacje z możliwością zakupu interesującego prezentu świątecznego (czyli np. propozycji wrocławskich artystów-ceramików, bibliotekarzy, księgarzy, twórców amatorskich, dzieci, młodzieży z MDK – na wystawie między ul. Nożowniczą i Kotlarską); aktywizacyjne zabawy z rowerami; poczęstunek w ogródku ulicznym (smakołyki…); tutaj będzie można otrzymać „lojalki” czyli karty uprawniające do rabatów w dzień Splotu w wybranych lokalach przy Szewskiej; recital świątecznych standardów muzycznych; oprowadzanie po wystawie nt. historii ulicy Szewskiej; zwiedzanie ulicy Szewskiej wraz z przewodnikiem z MBP…

Mapa przedstawiająca potencjał ul. Szewskiej:

Serdecznie zapraszamy!

pismo

Splot Szewska pod patronatem Autoportretu

Z przyjemnością informujemy, że “Autoportret” objął patronatem medialnym wrocławską inicjatywę zatytułowaną “SPLOT SZEWSKA”, organizowaną wspólnymi siłami przez eMSA Inicjatywę Edukacyjną oraz Galerię Szewska Pasja.

SPLOT SZEWSKA jest placemakingowym wydarzeniem kulturalnym, które odbędzie się na ul. Szewskiej we Wrocławiu w sobotę 18-go grudnia między godzinami 11 a 22. SPLOT SZEWSKA to partnerskie atrakcje inspirowane metaforą rozplatania i zaplatania – specjalnie dla Szewskiej, naszych splotowych partnerów i wszystkich, którzy tam wtedy przyjdą. Celem jest wydobycie potencjału tkwiącego we wrocławskiej ulicy, która do tej pory – mimo licznych starań – nie zdobyła najlepszej opinii. Mamy nadzieję, że to się zmieni dzięki spleceniu sił wszystkich uczestników i partnerów projektu, a z powstałego splotu uwolni się nowa energia ożywiająca wrocławską starówkę.

Wkrótce więcej szczegółów a już teraz serdecznie zapraszamy do Wrocławia!

pismo

Prenumerata 2011

Drodzy Przyjaciele “Autoportretu”,

wszystkich tych, którzy natrafiają na trudności z dotarciem do naszego czasopisma lub chcieliby po prostu otrzymywać je wprost do skrzynki pocztowej zachęcamy do zakupienia prenumeraty na rok 2011.

Do końca grudnia 2010 roku będzie ona dostępna w e-sklepie Małopolskiego Instytutu Kultury w promocyjnej cenie 40 zł, natomiast od początku 2011 roku cena prenumeraty wzrośnie do 45 zł na skutek wprowadzenia 5% stawki podatku VAT dla czasopism. Niezależnie od wzrostu ceny koszty wysyłki pokrywa Wydawca.

Jednocześnie informujemy, że wykupienie prenumeraty oznacza uzyskanie czterech kolejnych numerów “Autoportretu”, zatem jeśli ktoś wykupi prenumeratę od numeru 2/2011, ostatnim numerem, który otrzyma, będzie numer 1/2012.

Zapraszamy i zachęcamy!

Redakcja