warsztaty

Edukacja przestrzenna w Turcji

Na stronie Tureckiej Izby Architektów, oddział Ankara, zamieszczona została publikacja (angielsko-turecka), prezentująca warsztaty dla dzieci, realizowane przez izbę. Opis pozostałych warsztatów na stronie (po turecku).

pismo

ALTERNATIF TURISTIK w MIK-u

Zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach Projektu Miejskiego.

Projekt ALTERNATIF TURISTIK, który został zorganizowany w kwietniu i maju 2009 roku przez CSW KRONIKA w Bytomiu, stanowił zakładające partycypację odbiorców, interdyscyplinarne przedsięwzięcie składające się z książki Indunature, wystawy, wycieczek, spotkań, koncertów, warsztatów, pikników, wypożyczalni rowerów, bezproduktywnego (?) krążenia po miejscach zapomnianych, lenistwa…

Nacisk położony został na stworzenie nowej, równoległej mapy Śląska, wykorzystującej miejsca na co dzień niezauważane, tropiącej postindustrialną architekturę oraz jej „cichych” użytkowników, a także próbę ponownego zastosowania m.in. land-artowych koncepcji Roberta Smithsona na terytorium zastanym. Oglądanie wymagało podróży po całym Górnym Śląsku. Twórców przedsięwzięcia nie trzeba było długo namawiać do działania. Od kilku lat zajmują się oni czynnie „alternatywną turystyką”, przede wszystkim za sprawą Marcina Dosia, którego książka Indunature, będąca swoistego rodzaju wizualną książką przygodową, stała się centralnym punktem projektu.

„Alternatif Turistik” po instytucjonalnym okresie działania w “Kronice” zaczął żyć własnym życiem, przedłużony m.in. dźwiękowym projektem „Drogi bez skrótów”, i będzie kontynuowany na bliżej jeszcze niesprecyzowanych, luźnych zasadach.

„Alternatif Turistik” rozpoczął zarazem długofalowy, multidyscyplinarny program „Made in Bytom” (architektura, sztuki wizualne, muzyka, moda, sporty ekstremalne, chill-out) oswajający alternatywny styl życia, strategie kulturowe dla miasta oraz kształtowanie nowej i odważnej wizji tożsamościowej Bytomia. W planach Kroniki są m.in.: plaża, gazeta, blog, pole namiotowe, lofty, postindustrialny hostel…

O projekcie „Alternatif Turistik” oraz o innych projektach “Kroniki” w przestrzeni miejskiej opowie Stanisław Ruksza. Spotkanie poprowadzą Marta Kudelska i Tomasz Lelek.

Stanisław Ruksza – historyk sztuki, kurator wystaw. Dyrektor programowy CSW Kronika w Bytomiu. Autor wielu tekstów o sztuce współczesnej. Współkoordynator Klubu Krytyki Politycznej na Śląsku. Ostatnio m.in. rezydent apexart w Nowym Jorku.

pismo

Słomiana czytelnia „Autoportretu”

Słomiany zapał czytelniczy ogarnął uczestników „Robót Parkowych”. Szczególnie widoczny był on w przerwach (sponsorowanych przez ulewny deszcz) w realizacji głównego zadania projektu, czyli budowania instalacji artystycznych i budynków mieszkalnych ze słomy. Każda, zwłaszcza spontanicznie tworzona, czytelnia „Autoportretu” niezwykle cieszy redakcję i wydawcę. Polecamy się także do czytelni wodnych, śnieżnych, puchowych i innych.

debaty

Weźże coś zbuduj!

Roboty parkowe – oddolna inicjatywa studentów Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej – odbyły się 24 maja br. na terenie parku przed Politechniką (przy ul Podchorążych). Ze słomianych kubików powstały, między innymi: brama wjazdowa, hamak, łoże małżeńskie, koń prawie trojański, igloo i wieża. Ulewny deszcz był testem na wytrzymałość foliowego dachu słomianego biura. W zabawie (jakże pouczającej) uczestniczyli studenci architektury i kierunków zaprzyjaźnionych (np. filozofii). A może następnym razem roboty wystąpią w parku publicznym? Żeby starzy i młodzi obywatele miasta też mieli okazję pobawić się przestrzenią! Więcej o inicjatywie na blogu robót (robotów).

debaty

Inauguracja cyklu: MYŚLIMY PRZESTRZEŃ. Fundacja SPLOT i Projekt Miejski zapraszają

Fundacja SPLOT w ramach Projektu Miejskiego zaprasza wszystkich chętnych do rozmowy w czwartek 27 maja, o godz. 18.00 do Massolit Books and Café (ul. Felicjanek 4 w Krakowie).

Aneta Rostkowska z Projektu Miejskiego tak zapowiada cykl „Myślimy przestrzeń”: będzie to cykl spotkań konwersatoryjnych wokół różnych refleksji, stanowisk i modeli dotyczących fenomenu przestrzeni. Spotkania te – oprócz możliwości poznania tychże ujęć, dają okazję do krytycznej analizy dotychczasowych sposobów myślenia o przestrzeni oraz wypracowania nowych jej koncepcji. Mają także stworzyć okazję do zgłębiania zawiłych relacji pomiędzy przestrzenią a jednostkami, w szczególności tego, jak przestrzeń i ludzie wzajemnie na siebie oddziałują oraz jakie związki zachodzą między jednostkowymi doświadczeniami a przestrzenią jako taką.
Proponuje też przeczytanie następujących tekstów:
Ch. Mouffe, Agonistyczne przestrzenie publiczne i polityka demokratyczna
G. Debord, Społeczeństwo spektaklu. Rozważania o społeczeństwie spektaklu, tłum. M. Kwaterko, Państwowy Instytut Wydawniczy 2006, rozdział VII Zagospodarowanie terytorium
„Autoportret”, numery 21 i 22

Spotkanie poprowadzi Majka Sokal (ur. 1981) – socjolożka, politolożka, współorganizatorka Festiwalu Kultura dla Tolerancji oraz innych licznych projektów i spotkań kulturalno-społecznych, związana z Massolit Books.

pismo

Odkryj śląskie Chicago!

Katowicki modernizm staje się coraz bardziej popularny. Przybywa ludzi, którzy zachwycają się szlachetną prostotą architektury lat trzydziestych, delikatnym zdobnictwem oraz wysmakowanymi detalami. Kolejna możliwość zwiedzenia moderny z przewodnikiem już 29 maja podczas drugiego „Spaceru po Modernie” organizowanego przez Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Katowicach oraz Stowarzyszenia Szatnia. Pierwszy taki spacer odbył się w październiku ubiegłego roku i pomimo złej pogody przyciągnął sporo ludzi. Ponieważ po pierwszej edycji organizatorzy od razu spotkali się z pytaniami o następną, podjęto decyzję o przygotowaniu majowe zwiedzanie. Tym razem przewidziane są trzy grupy, które wyruszą o godzinach 10.00, 11.00, 12.00 spod fontanny na placu Andrzeja w Katowicach. Oprowadzać będą Anna Syska oraz Tomasz Kiełkowski.

Po szczegóły, a także nagranie video z pierwszego spaceru odsyłamy na stronę projektu.

Jako redakcja “Autoportretu” chcielibyśmy przy okazji zaznaczyć, iż Tomasz Kiełkowski jest autorem zdjęć ilustrujących artykuł Marcina Jarząbka Dziedzictwo (sic!) modernizmu, który możecie przeczytać w najnowszym numerze “Autoportretu”.

Drugi Spacer po Modernie
Czas: 29 maja 2010
Godziny startu grup: 10.00, 11.00, 12.00
Miejsce zbiórki: Fontanna na placu Andrzeja, Katowice

Wstęp bezpłatny

Kontakt z organizatorami:
Anna Syska (Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego) – 607 042 806
Tomasz Kiełkowski (Stowarzyszenie Szatnia) – 601 744 819