pismo

Wesołych Świąt!

kartka_sw_sg

warsztaty

Anatomia domu, dom zrównoważony i dom przyszłości

Dom to idealny temat edukacji przestrzennej dzieci. Jest to zagadnienie najbliższe dzieciom, dlatego najłatwiej od niego zacząć zajęcia poświęcone architekturze, przestrzeni, estetyce.

Projekt Anatomy of the house składa się z dwóch części – strony internetowej oraz pakietu dla nauczycieli i uczniów (PDF, 500 kb). Strona internetowa prezentuje architekturę budynków mieszkalnych Szkocji – historyczną i współczesną. Prezentacja podzielona jest na 5 działów – zamki, zagrody, osiedla, przedmieścia, miasta. Uzupełnieniem do strony jest pakiet dla uczniów, zawierający komplet ćwiczeń.
Ponadto pakiet jest również wskazówką dla nauczycieli i zawiera propozycje ćwiczeń wstępnych, takich jak projekt pokoju i analiza otoczenia szkoły. Opracowanie zawiera opisy ćwiczeń, publikacje i strony www na temat budownictwa mieszkaniowego i słowniczek.

Innym przykładem jest gra komputerowa My Sust House, która uczy jak budować dom z wykorzystaniem różnych źródeł energii i ekologicznych materiałów budowlanych. Gra przygotowana została przez The Lighthouse. Zawiera zarówno część teoretyczną jak i ćwiczenia i jest dostępna on-line.

CABE opracowało publikację (PDF, 1,41 Mb) Living Futures: My Home. Gdzie będziemy żyć w 2023? Jakie domy będą wtedy budowane? A może mieszkania? Apartamentowce? Miasta czy wsie? Opracowanie zawiera 6 scenariuszy rozwoju miast do roku 2023 opracowanych przez studentów. Uczniowie zachęceni są do podjęcia dyskusji na temat tych scenariuszy i wybranie najlepszego. Ma w tym pomóc lista pytań. Dodatkowo zamieszczono porady dla nauczycieli, wskazówki jak zorganizować debatę klasową oraz słowniczek.

pismo

Wystawa “Międzymiastowa”

miedzymiastowa_medium_katPolecamy wystawę przygotowaną przez Karolinę Freino, prezentującą materiały zgromadzone na przestrzeni kilku ostatnich lat działalności artystki – dokumentacje video, fotografie, przedmioty-rekwizyty z jednorazowych działań o charakterze site-specific, które realizowane były w różnych częściach Europy. Karolina Freino jest artystką, która porusza się w obszarach rzeźby, instalacji, interwencji, performance, rysunku, fotografii, wideo i dźwięku. Pracuje w przestrzeniach publicznych, galeriach i w domu. Każda jej praca jest osobistym komentarzem do miejsca, dla którego została przygotowana.

Miejsce: Toruń, Galeria Sztuki Wozownia;
czas: od 11 grudnia 2009 do 10 stycznia 2010.

pismo

(nie)materia architektoniczna

nie_materia_architektoniczna_medium_katPolecamy wykład jednego z najlepszych i najbardziej znanych na świecie polskich architektów Roberta Koniecznego, współwłaściciela biura projektowego KWK Promes.

Spotkanie jest organizowane przez Fundację Twórców Architektury oraz Klub 13 Muz i odbędzie się w ramach epilogu Westivalu.

Miejsce: Szczecin, Klub 13 Muz;
czas: 14 grudnia 2009, godz. 19.00;

pismo

Architekst 2.0 – Owen Hatherley

Polecamy nowy cykl spotkań poświęconych współczesnej architekturze. Grzegorz Piątek, kurator i krytyk architektury, rozwinie wątki poruszone podczas zeszłorocznych wykładów, przede wszystkim poprzez rozmowy i polemiki z zaproszonymi gośćmi – teoretykami i praktykami architektury, oraz poprzez warsztaty dla uczniów i studentów. Gościem pierwszego spotkania będzie młody brytyjski krytyk architektury Owen Hatherley, autor świetnie przyjętej książki “Militant Modernism” (2009).

Miejsce: Warszawa, Muzeum Sztuki Współczesnej;
czas: 12 grudnia 2009, godz. 18.00.

pismo

Galeria Jednego Projektu – Projekt Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach

g1p_titlePolecamy cykl spotkań w ramach Galerii Jednego Projektu przygotowywanej przez Muzeum Architektury we Wrocławiu. Przynajmniej dziesięć razy w roku Galeria rozpoczyna wernisażem prezentację jednego projektu – zawsze prestiżowego i ważnego dla polskiej architektury. Na spotkanie zostają zaproszenie goście, którzy dyskutują o lokalnych, społecznych, kulturowych i czasowych aspektach architektury. Tym razem zaprezentowany zostanie projekt Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach.

Miejsce: Wrocław, Muzeum Architektury;
czas: 10 grudnia 2009, godz. 17.30.