Greckie piękno. Tworzyć dobre mieszkania dziś
Wstęp do numeru “Wokół funkcjonalizmu”.
Wstęp do numeru “Wokół funkcjonalizmu”.
Gdynia pozostaje nieco w cieniu starego Gdańska i turystycznego Sopotu, a przecież jest to miasto niezwykłe. W miejscu, gdzie sto lat temu stał jedynie Dom Kuracyjny, wybudowano ogromny port. Stworzyło to niepowtarzalną okazję zaprojektowania od początku do końca całego powstającego wokół miasta: układu ulic, stylu budynków, miejscowego nazewnictwa. Efekt? Charakterystyczny gdyński genius loci, o którym nie sposób zapomnieć jeszcze długo po wyjeździe z miasta.
Średniowieczne centrum Krakowa to miejsce, które przyciąga swą harmonijną zabudową. Równie ciekawa jest jednak ta część miasta, której urbanistyczny wyraz został uformowany w okresie międzywojennym. O tradycji i harmonii, czyli o czynnikach wpływających na kształt dynamicznie rozwijającej się w latach 20. i 30. zabudowy Wielkiego Krakowa oraz o jej cechach charakterystycznych opowiada Michał Wiśniewski.
W 1918 r. utworzono niepodległą Czechosłowację. Powstaniu państwa towarzyszył szybki rozwój nowej architektury, która zrywała z ozdobnym stylem obowiązującym w Austro-Węgrzech. W Bratysławie głównym odbiorcą nowego, funkcjonalistycznego budownictwa, było zamożne mieszczaństwo. Autor zaprasza nas na wycieczkę po pięknych willach zamożnych właścicieli: dyrektora banku, młodego prawnika czy inżyniera.
Na północ od centrum Pragi, w niedalekiej odległości od siebie położone są dwa kompleksy mieszkaniowe: Baba i Výhledy. To pierwsze zaprojektowano w 1928 r., drugie – w 1999. Oba leżą na zboczu, co dało możliwość zastosowania ciekawych rozwiązań architektonicznych i wykorzystania atutu, jakim jest piękny widok na miasto. Którzy projektanci lepiej poradzili sobie z podobnym zadaniem? Czy na pewno wszystko, co nowe jest lepsze niż stare? Proszę się przekonać.
Budowane masowo w latach 20. i 30. XX w. mieszkania dla robotników miały spełniać dwa warunki: być małe (czyli tanie) oraz higieniczne i estetyczne. Projektowanie małych mieszkań stało się prawdziwą sztuką, czego doskonałym przykładem jest kompleks mieszkaniowy w Nowej Dobie na Słowacji. Co stanowi o wyjątkowości małych mieszkań z okresu międzywojennego? Dlaczego do dziś mieszka się w nich tak dobrze?