debaty

Biblioteka planuje na następne 60 lat

Biblioteka Publiczna w Krynicy – Zdroju zainicjowała debatę społeczną na temat swojej nowej siedziby. Zanim zapadnie decyzja o lokalizacji nowego budynku, bibliotekarki wraz z czytelnikami rozpoczęły rozmowy z mieszkańcami miasta o ich oczekiwaniach dotyczących funkcji przyszłej biblioteki. Nowa placówka ma sprostać wyzwaniom, jakie stają przed współczesnymi bibliotekami: ma nie tylko udostępniać książki ale także edukować, integrować, angażować społecznie i kulturalnie.

Debatę zapoczątkowało spotkanie (30 października), podczas którego bibliotekarki i użytkownicy biblioteki wypracowali funkcjonalny model przeszłej biblioteki. Pracowano sprawdzoną już wielokrotnie w autoportretowych debatach metodą warsztatową. Między innymi wypisano czynności, które są lub mogłyby być wykonywane przez użytkowników i bibliotekarzy na terenie biblioteki. Okazało się, że jest ich w sumie blisko sto. A więc nie tylko wypożyczanie i czytanie książek…
27 listopada, przy okazji uroczystej sesji Rady Miasta poświęconej 65-leciu krynickiej biblioteki, zaprezentowano wstępny pomysł na siedzibę, rozpoczynając w ten sposób szersze konsultacje: z udziałem radnych miejskich i mieszkańców. Prezentacji wypracowanego na pierwszej debacie modelu miała przyjemność dokonać koordynatorka programu „Autoportret. Debaty” , Anna Miodyńska. Podczas gdy czytelnicy (nie pracownice biblioteki!) apelowali do burmistrza w sprawie nowej placówki, rozdano uczestnikom sesji ankiety z pytaniami o ich sugestie dotyczące przyszłej biblioteki.

Te działania rzeczniczce, dobrze przygotowane przez zespół biblioteki, spotkały się z dobrym przyjęciem. Bibliotekę zauważono, doceniono konieczność jej rozwoju. Teraz czas na ciąg dalszy debaty.

pismo

PRENUMERATA w promocyjnej cenie!

Drodzy Czytelnicy „Autoportretu”! Chcielibyście otrzymywać nasz kwartalnik wprost do własnej skrzynki pocztowej? Zachęcamy do prenumeraty!

Do końca grudnia prenumerata „Autoportretu”, obejmująca cztery kolejne numery, kosztuje wciąż jedynie 45 zł!

Zachęconych zapraszamy na stronę.

pismo

Chasing Warsaw

Książka Chasing Warsaw. Socio-Material Dynamics of Tranformation (Goniąc Warszawę. Społeczno-materialna dynamika transformacji po 1990) pod redakcją Joanny Kusiak i Moniki Grubbauer analizuje przemiany przestrzeni i społecznego charakteru Warszawy po 1990 roku. Perspektywa interdyscyplinarna pozwala na dostrzeżenie ciągłości i zerwań, pokazując w jaki sposób w spleciony jest wymiar społeczny i materialny miasta, jak i gdzie formują się konflikty oraz w jaki sposób Warszawa funkcjonuje jako punkt odniesienia w dialektyce centrum-peryferie.

Warszawa zmienia się szybciej, niż teoretycy nadążają z analizowaniem tego co nowe i tego, co się zmienia. Dlatego, żeby uchwycić Warszawę w teorii, trzeba ją “gonić”. Zarazem w Warszawie mieszają się i nakładają na siebie pozostałości różnych tradycji urbanistycznych: Europejskiej, carskiej, modernistycznej, socjalistycznej, które w ostatnich latach przekształcane są przede wszystkim wedle modelu agresywnego neoliberalizmu.

AUTORZY: Karl Schloegel, Regina Bittner, Magdalena Staniszkis, Jacek Gądecki, Dominik Bartmański, Włodzimierz Karol Pessel, Aneta Piekut, Wojciech Kacperski, Roch Sulima, Kacper Pobłocki, Joanna Kusiak i Monika Grubbauer.

pismo

OperaLab. Konkurs Projektowanie tożsamości/Tożsamość projektowania

OperaLab to interdyscyplinarny projekt łączący cechy galerii i think-tanku, którego celem jest organizowanie przestrzeni do rozmowy o współcześnie zmieniającym się obrazie miasta oraz roli sztuki, jako dyscypliny o potencjale kreacyjnym, wpływającym na jego obecny obraz.

OperaLab jest platformą tworzoną z myślą o łączeniu eksperymentów artystycznych z formą i ideą, gdzie spotyka się sztuka z technologią, umożliwiająca dialog pomiędzy różnymi wizjami współczesnego miasta, budowanego poprzez sztukę oraz dyskusje o współczesnym projektowaniu, jako efektywnym instrumencie transportującym idee. Ten rodzaj intelektualnej cyrkulacji wychodzi na przeciw najnowszym artystycznym zjawiskom.

Pierwszą fazą projektu OperaLab realizowanego przez Teatr Wielki – Operę Narodową i BMW jest konkurs Projektowanie tożsamości/Tożsamość projektowania. Konkurs ma na celu zaprezentowanie najnowszych przykładów projektowania wzorniczego i architektonicznego w kontekście przestrzeni jednego z najważniejszych wnętrz polskiej sztuki – Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Intencją organizatorów jest pokazanie możliwości budowania relacji między różnymi dziedzinami sztuki.

Każda z kategorii konkursowych oparta jest na silnych relacjach, jakie w ramach tworzenia zachodzą na linii forma – idea. W konfrontacji tych elementów może wytworzyć się tożsamość – charakterystyczny składnik lub ich zbiór, pozwalający na łatwe odkodowanie i konotację produktu czy przestrzeni architektonicznej z konkretnymi wartościami. Zmieniające się miasto, jako złożona struktura jest polem gry dla tysięcy takich elementów.
Punktem odniesienia dla projektantów stanie się wyselekcjonowana grupa pojęć, które stanowić będą rodzaj drogowskazu dla procesu projektowego. Wybrane hasła to: tożsamość, dziedzictwo, marka, wyobrażenie, styl, funkcja, limitacja, prestiż, dostępność, jakość.

Zwycięskie prace wyłonione zostaną przez powołane jury, w skład którego wchodzić będą eksperci w dziedzinach artystycznych, projektowych i naukowych. Ich udział pozwoli efektywnie wykorzystać potencjał przedsięwzięcia, wspomóc artystów je wiedzą i doświadczeniem. Współpraca, rozumiana jako wymiana myśli oraz łączenie różnych dyscyplin artystycznych i naukowych w celu poszukiwania nieszablonowych rozwiązań, jest bowiem istotą projektu OperaLab.

pismo

RZUT Poziomy/07: Architektura – punkt zwrotny w świadomości

Zachęcamy Czytelników „Autoportretu” do udziału w siódmym spotkaniu z cyklu RZUT Poziomy organizowanego przez Centrum Architektury i Wzornictwa Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi, które odbędzie się 14 listopada.

Tym razem RZUT Poziomy zaprosi do rozmowy Grzegorza Piątka i Agnieszkę Rasmus-Zgorzelską z warszawskiej fundacji Centrum Architektury. Spotkanie przebiegać będzie pod hasłem „Architektura – punkt zwrotny w świadomości”.

Agnieszka Rasmus-Zgorzelska – redaktorka publikacji w języku polskim i angielskim, tłumaczka i autorka tekstów o architekturze, wnętrzach, designie, urbanistyce, kulturze i społeczeństwie w pismach branżowych i popularnych (m.in. „Architektura-murator“, „2+3d”, „City Magazine”, „Dobre Wnętrze”, „Dziennik”, „Elle Decoration”, „Ozon“, „Film“, „Wprost“ i „Przekrój“). W latach 2007-2008 twórczyni projektu (wraz z zespołem) oraz redaktor naczelna czasopisma wnętrzarskiego „Dom z Pomysłem”. Od 2009 do 2011 redaktor w miesięczniku „Architektura-murator” oraz redaktor prowadzący magazynu „Architektura od wnętrza”.

Grzegorz Piątek – kurator wystaw: w pawilonie polskim na XI Biennale Architektury w Wenecji „Hotel Polonia. The Afterlife of Buildings”, nagrodzonej Złotym Lwem za najlepszą ekspozycję narodową (z Jarosławem Trybusiem, 2008), „Open:Poland. Architecture and Identity” w Royal Institute of British Architects, Londyn (z Robem Wilsonem, 2009), „Modernizacion” na festiwalu PhotoEspana (z J. Trybusiem, 2010). Autor artykułów o architekturze, designie i mieście oraz tekstów w książkach i katalogach, m.in. „Notes from Warsaw”, „Wallpaper City Guide. Warsaw”, „Hotel Polonia. The Afterlife of Buildings”, „Architektura Polska/Polen Architektur”. Od 2005 do 2011 redaktor w miesięczniku „Architektura-murator”. Laureat Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za 2008 rok oraz dyplomu Ministra Spraw Zagranicznych za promocję Polski na świecie (2009). Autor aplikacji Warszawy w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 (2011).

Czas: 14.11.2012, godz. 17.00

Miejsce: Centrum Architektury i Wzornictwa w Łodzi, ul. Targowa 65

Więcej informacji można znaleźć na stronach:
www.facebook.com/RZUTpoziomy
http://cargocollective.com/designcentre/RZUT-Poziomy-06-1