pismo

OperaLab. Konkurs Projektowanie tożsamości/Tożsamość projektowania

OperaLab to interdyscyplinarny projekt łączący cechy galerii i think-tanku, którego celem jest organizowanie przestrzeni do rozmowy o współcześnie zmieniającym się obrazie miasta oraz roli sztuki, jako dyscypliny o potencjale kreacyjnym, wpływającym na jego obecny obraz.

OperaLab jest platformą tworzoną z myślą o łączeniu eksperymentów artystycznych z formą i ideą, gdzie spotyka się sztuka z technologią, umożliwiająca dialog pomiędzy różnymi wizjami współczesnego miasta, budowanego poprzez sztukę oraz dyskusje o współczesnym projektowaniu, jako efektywnym instrumencie transportującym idee. Ten rodzaj intelektualnej cyrkulacji wychodzi na przeciw najnowszym artystycznym zjawiskom.

Pierwszą fazą projektu OperaLab realizowanego przez Teatr Wielki – Operę Narodową i BMW jest konkurs Projektowanie tożsamości/Tożsamość projektowania. Konkurs ma na celu zaprezentowanie najnowszych przykładów projektowania wzorniczego i architektonicznego w kontekście przestrzeni jednego z najważniejszych wnętrz polskiej sztuki – Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Intencją organizatorów jest pokazanie możliwości budowania relacji między różnymi dziedzinami sztuki.

Każda z kategorii konkursowych oparta jest na silnych relacjach, jakie w ramach tworzenia zachodzą na linii forma – idea. W konfrontacji tych elementów może wytworzyć się tożsamość – charakterystyczny składnik lub ich zbiór, pozwalający na łatwe odkodowanie i konotację produktu czy przestrzeni architektonicznej z konkretnymi wartościami. Zmieniające się miasto, jako złożona struktura jest polem gry dla tysięcy takich elementów.
Punktem odniesienia dla projektantów stanie się wyselekcjonowana grupa pojęć, które stanowić będą rodzaj drogowskazu dla procesu projektowego. Wybrane hasła to: tożsamość, dziedzictwo, marka, wyobrażenie, styl, funkcja, limitacja, prestiż, dostępność, jakość.

Zwycięskie prace wyłonione zostaną przez powołane jury, w skład którego wchodzić będą eksperci w dziedzinach artystycznych, projektowych i naukowych. Ich udział pozwoli efektywnie wykorzystać potencjał przedsięwzięcia, wspomóc artystów je wiedzą i doświadczeniem. Współpraca, rozumiana jako wymiana myśli oraz łączenie różnych dyscyplin artystycznych i naukowych w celu poszukiwania nieszablonowych rozwiązań, jest bowiem istotą projektu OperaLab.

Comments are closed.