pismo

Warszawa w Budowie II

Do kogo należy Warszawa? Kto decyduje o jej kształcie? Gdzie szukać wiedzy, która pozwoliłaby zaprojektować miasto na miarę potrzeb i ambicji jego mieszkańców? Nowoczesna Warszawa – czyli jaka? Nowoczesna Warszawa – dla kogo i kto miałby ją zbudować? Nowoczesna Warszawa – gdzie szukać jej legend? Za jakie elementy miejskiego życia powinno się wziąć odpowiedzialność?

Na te pytania będą próbowali odpowiedzieć już od 1 października organizatorzy festiwalu projektowania miasta „Warszawa w budowie”, który jest inicjatywą Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. WWB jest unikalnym festiwalem koncentrującym się na specyficznym mieście, społeczno-urbanistycznemu laboratorium, w którym za sprawą oddolnych inicjatyw i uparcie wdrażanych aktywistycznych postulatów, na naszych oczach zachodzą głębokie zmiany, składające się na obraz miasta przyszłości. Tegoroczna edycja festiwalu trwać będzie przez cały październik 2010 roku i skupi się przede wszystkim na zaangażowaniu indywidualnych mieszkańców, grup, kolektywów, organizacji oraz instytucji w proces projektowania i reorganizowania przestrzeni miejskiej Warszawy.

W ramach WWB odbędzie się ponad 70 wydarzeń – od inauguracyjnej akcji „Moon Ride” przed Pałacem Kultury, przez wystawy, warsztaty, wykłady, projekcje filmowe, wycieczki, po kolejną edycję Departamenty Propozycji – Departamentu Propozycji – otwartych sesji dla mieszkańców Warszawy, gdzie każdy chętny może przedstawić swój własny pomysł na miasto.

W pięciu różnych punktach miasta pokazane zostaną wystawy poświęcone architekturze. Na stacji PKP Warszawa-Powiśle zaprezentowana zostanie twórczość Arseniusza Romanowicza – projektanta nowoczesnych warszawskich dworców kolejowych. W przedwojennej willi przy ul. Frascati 4, opiewanej przez Leopolda Tyrmanda w słynnym „Dzienniku 1954”, przypomniany zostanie architekt Karol Schayer, jej projektant, który po 1945 roku wyemigrował do Bejrutu i tam stworzył 140 ultranowoczesnych budynków, nadających modernistyczne oblicze tej śródziemnomorskiej metropolii. Z kolei wystawa „PRL™”, umieszczona w Muzeum Techniki, opowie o eksporcie polskiej architektury i urbanistyki do krajów Afryki i Bliskiego Wschodu w latach 60. i 70. Szczególnym projektem jest wystawa „Przestrzeń między nami” poświęcona Stanisławowi Zamecznikowi – warszawskiemu architektowi, twórcy prekursorskich projektów aranżacji wystaw, które nadały kształt całej epoce polskiego wystawiennictwa. Wspólnym mianownikiem festiwalowych wystaw jest nowoczesna wizja architektury, będąca wynikiem całościowej koncepcji miasta. Ale czy całościowe planowanie jest wciąż możliwe i przydatne w naszych czasach? Także na to pytanie próbuje odpowiedzieć „Warszawa w budowie”. O współczesnym rozumieniu architektury opowie w swoim wykładzie japońska architektka Kazuyo Sejima, zdobywczyni tegorocznego architektonicznego Nobla, czyli Nagrody Pritzkera.

Te, jak i wiele innych wydarzeń odbywających się w ramach WWB polecamy uwadze naszych Czytelników. Szczegółowy program w postaci pliku pdf można ściągnąć stąd, zachęcamy też do odwiedzenia strony projektu.

pismo

Codzienność kręci – program konferencji

Przedstawiamy program II Konferencji Kulturoznawczej “Codzienność kręci”, którą swoim patronatem objął “Autoportret”. Konferencja rozpocznie się już za trzy dni!

28 września (wtorek)

9.00-9.30 – Otwarcie konferencji
9.30-11.00 – Część I Antropologia codzienności
moderator: prof. dr hab. Tomasz Szlendak

* prof. dr hab. Roch Sulima Moda na codzienność
* prof. dr hab. Wojciech Burszta Rewolucja życia codziennego: Vaneigem dzisiaj
* dr Krzysztof Piątkowski Życie codzienne – prywatność i historia

11.00-11.30 – przerwa
11.30-13.00 – Część II Zmysły i codzienność
moderator: prof. dr hab. Wojciech Burszta

* prof. dr hab. Mirosław Duchowski Obrazy z codzienności
* dr Mirosław Pęczak Muzyka jako fonosfera
* mgr Weronika Ślęzak-Tazbir Co nam kręci w nosie? Zapachy codzienności jako przedmiot zainteresowania badaczy

13.00-13.30 – przerwa
13.30-15.00 – Część II Panel dyskusyjny Dyskusja o języku codziennym
Uczestnicy: prof. dr hab. Jerzy Bralczyk (moderator), prof. dr hab. Jacek Warchala, dr Jacek Wasilewski, red. Bartek Chaciński (Polityka)

15.00-17.00 – przerwa
17.00-18.30 – Część IV Panel dyskusyjny Codzienność we współczesnej literaturze
Uczestnicy: prof. dr hab. Przemysław Czapliński (moderator), prof. dr hab. Piotr Śliwiński, Sylwia Chutnik, Tomasz Piątek

29 września (środa)

9.30-11.00 – Część I Codzienność miasta
moderator: prof. dr hab. Mirosław Duchowski

* prof. dr hab. Barbara Fatyga Obserwatorium Żywej Kultury. A może by tak najpierw porozmawiać o metodzie?
* prof. dr hab. Tomasz Szlendak Seksualność i codzienność miasta
* dr Elżbieta Anna Sekuła Po-wolność. Inny rytm metropolii

11.00-11.30 – przerwa
11.30-13.00 – Część II Codzienność zachowań
moderator: prof. dr hab. Roch Sulima

* prof. dr hab. Marek Krajewski Zwyczajne szaleństwo
* dr hab. Krzysztof Olechnicki Codzienność jedzenia. O powszednim warzeniu, zakwaszaniu i wędzeniu albo kulturowej walce z brakiem smaku
* dr Mariusz Czubaj Po godzinach, czyli 12 dołków Tigera Woodsa

13.00-13.30 – przerwa
13.30-15.00 – Część III Codzienność migracji
moderator: prof. dr hab. Barbara Fatyga

* mgr Sylwia Urbańska Zglobalizowana niewolnica. Codzienność kobiet migrujących
* mgr Filip Pazderski Codzienne zmagania imigranta z integracją w Polsce w perspektywie sytuacji w wybranych krajach europejskich
* dr Krystyna Piątkowska W zasięgu wzroku, słuchu lub węchu. Kody niezsynchronizowane

15.00-17.00 – przerwa
17.00-18.30 – Część IV Panel dyskusyjny Jak nie pisać reportaży
Uczestnicy: Ewa Wilk (moderator, Polityka), Edyta Gietka (Polityka), Wojciech Tochman (Gazeta Wyborcza), Katarzyna Surmiak-Domańska

30 września (czwartek)

9.30-11.00 – Część I Codzienność w telewizji
moderator: dr Mirosław Pęczak

* prof. dr hab. Wiesław Godzic Celebryta ekranowy – celebryta codzienny
* dr Arkadiusz Karwacki Codzienność w terenie zdegradowanym, a niecodzienność przekazu medialnego
* mgr Mateusz Halawa Codzienność z telewizorem w domu Polaka

11.00-11.30 – przerwa
11.30-13.00 – Część II Codzienność internetu
moderator: prof. dr hab. Wiesław Godzic

* mgr Piotr Majewski Antyczny władca poszukuje przyjaciół na Facebooku. Codzienne praktyki odtwarzania narodu w przestrzeni Internetu
* dr Mirosław Filiciak Współ-internety codzienności, czyli co etnografia ma do powiedzenia medioznawstwu?
* mgr Edwin Bendyk Proteuszowa tożsamość, czyli codzienne odtwarzanie siebie w sieci

13.00-13.30 – przerwa
13.30 – podsumowanie i zakończenie konferencji – prof. dr hab. Jerzy Bralczyk

debaty

Otwarte Zagrody w Rodakach

Otwarte Zagrody to program na rzecz rewitalizacji, promocji i zrównoważonego rozwoju społeczności wiejskich w Polsce. Realizację projektu w 2009 roku rozpoczęła Fundacja Dziedzictwo dla Przyszłości.
19 i 20 września br. we wsi Rodaki (pow. olkuski) odbywał się Festiwal Otwarte Zagrody.

Jednym z punktów programu były warsztaty rzemiosła poświęcone budowaniu murów metodą tradycyjną, prowadzone przez specjalistę ze Szkocji, Darrena McLean z „Timber and Lime Conservation”.
Rodaki są niezwykle malowniczą wsią, położoną wśród pięknych krajobrazów jurajskich niedaleko pustyni Błędowskiej. Szkoda, że tego zasobu nie wykorzystali organizatorzy festiwalu, ułatwiając gościom spacery okolicznymi szlakami.
W słoneczne, niedzielne przedpołudnie można było potowarzyszyć Darrenowi McLean w tradycyjnym (bez użycia cementu jako spoiwa) wznoszeniu muru przy zabytkowym kościele leżącym na Szlaku Architektury Drewnianej (niestety – w tym czasie zamkniętym) . Zwiedzanie zagród zaplanowano miedzy 15.00 a 18.00. Goście i mieszkańcy Rodak mieli do wyboru zagrody: Artystyczną, Edukacyjną, Rolniczą i Tradycji. Było barwnie i twórczo a goście dopisali.

pismo

re.architektura’10

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani związkami architektury i ekologii, to polecamy wystawę re.architektura’10, która 23 września rozpocznie się w siedzibie poznańskiej Fundacji SPOT.

Jak piszą organizatorzy, wystawa jest próbą pokazania różnych znaczeń, jakie mogą się kryć pod określeniem “architektura ekologiczna”. Przedrostek “re” w tytule wystawy ma wskazywać na dwa aspekty: po pierwsze recykling i architekturę świadomą ekologicznie, opartą na zasadach zrównoważonego rozwoju, czyli po prostu architekturę odpowiedzialną (responsible architecture), po drugie – ma sugerować powtórzenie, ponowne wykonanie jakiejś czynności, a w konsekwencji – zmianę obecnej sytuacji.

Kuratorką wystawy jest historyczka sztuki Lidia Klein, ekspozycję zaprojektowało biuro Front Architects.

Czas trwania wystawy: 23.09 – 10.10.2010
Miejsce: SPOT, Dolna Wilda 87, Poznań

pismo

Zagrody już Otwarte!

Przypominamy, że pod naszym patronatem 19 i 20 września odbywa się festiwal OTWARTE ZAGRODY. Szczegółowy program znajdziecie Państwo tutaj.

pismo

PRZESTRZEŃ ŻYCIOWA – PRZYGODA NIEZWYKŁA

Jak informowaliśmy już jakiś czas temu Autoportret objął patronatem wystawę Przestrzeń życiowa – przygoda niezwykła w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku. Dziś garść bliższych informacji na ten temat.

Wystawa jest refleksją artystów i architektów z różnych krajów nad zagadnieniem habitatu, jest próbą ponownego postawienia pytania o to, czym jest przestrzeń życiowa, co dla nas znaczy, zgodnie z jakim systemem wartości ją kształtujemy, jak zmienia się stosunek do niej pod wpływem globalnych zmian na płaszczyźnie polityki, ekonomii, zmian klimatycznych. Jeżeli kwestionujemy idee modernistów, to gdzie możemy poszukiwać innych, które byłyby godną uwagi propozycją dla czasów nam współczesnych?

Od 17 września do 31 października odwiedzając Muzeum będziemy mogli obejrzeć m.in. makietę  i film dotyczący powstania Indywidualnego Domu typOwego Roberta Koniecznego, instalację multimedialną „Studio Entrance Hall” pary fińskich artystów Lei i Pekki Kantonen, będącą wynikiem kompleksowego projektu, nad którym pracują od 2008 i który stanowi refleksję nad przestrzenią mieszkalną, czy projekt amerykańskiego studia architektonicznego Jones&Partners „Pro/Con Package Housing System” – propozycję rozwiązań architektonicznych, polegających na adaptacji zużytych kontenerów.

Zachęcamy także do wzięcia udziału w wydarzeniach towarzyszących wystawie – w dniu wernisażu swój wykład wygłosi Robert Konieczny, natomiast 20 września 2010 o godzinie 17:30 odbędzie się performance Lei i Pekki Kantonem PROŚBA O RADĘ – taktyki i strategie w przestrzeni domowej”.

Serdecznie zapraszamy!