pismo

Codzienność kręci

“Autoportret” objął swoim patronatem kolejną inicjatywę – tym razem jest to II Konferencja Kulturoznawcza Codzienność kręci – kultura codzienności, codzienność kultury, która odbędzie się w dniach 28-30 września w Bibliotece Elbląskiej. Konferencja jest organizowana przez Bibliotekę Elbląską im. C. Norwida i Elbląskie Towarzystwo Naukowe im. Jana Myliusa przy współpracy tygodnika „Polityka” oraz Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Patronat honorowy nad sesją sprawują minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas, Polskie Towarzystwo Kulturoznawcze oraz Polskie Towarzystwo Socjologiczne.

W 2008 roku odbyło się pierwsze z cyklu sympozjów poświęconych diagnozie kultury. Konferencja „Moda na obciach – co Polacy robią z kulturą popularną?”, która zyskała poparcie ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego poprzez jej współfinansowanie w ramach Programu Operacyjnego „Edukacja kulturalna i upowszechnianie kultury”, cieszyła się dużym zainteresowaniem przedstawicieli środowisk naukowych, twórców i animatorów kultury, dziennikarzy oraz działaczy samorządowych.

Tegoroczna konferencja (poprzednia, zorganizowana w 2008 roku nosiła tytuł Moda na obciach – co Polacy robią z kulturą popularną?) nawiązuje swą tematyką do kilku badań prowadzonych w ostatnich latach przez środowiska polskich badaczy społecznych. Organizatorzy chcą sprawdzić, na ile tradycyjne pojęcia i metody analityczne zdają egzamin w konfrontacji ze zmianami zachodzącymi we współczesnej kulturze – okazuje się bowiem, że to co nazywamy „uczestnictwem w kulturze” przyjmuje dzisiaj zupełnie odmienne formy, aniżeli komentowanie i tworzenie różnorodnych baz danych.

Kultura jest dzisiaj „bliska ciału”, co oznacza, że stała się istotnym wymiarem naszego życia codziennego. Poszczególni prelegenci zdadzą sprawę z owego nowego oblicza kultury, zajmując się jej wymiarem socjologicznym, antropologicznym, psychologicznym, językoznawczym oraz artystyczno-estetycznym.

Udział w konferencji jest bezpłatny. Jedynym warunkiem uczestnictwa jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego zamieszczonego na stronie konferencji.

Zapraszamy!

Comments are closed.