O tym, że ludzie chcą oglądać dokumentalne filmy o architekturze przekonałam się, odchodząc z kwitkiem od kasy krakowskiego kina „Mikro”, gdzie zabrakło biletów na filmy Arch Film Fest (6-9 października 2009). Sprzedano miejsca zarówno fotelowe, jak i podłogowe. Dodać należy, że widownia nie składała się wyłącznie z architektów.
Dlatego myślę, że na prezentacji projektu „Nebula” w dniu 10 listopada o 13.00, w kinie „Sfinks” Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida (os. Górali 5), także publiczność dopisze. Zobaczymy krótki film o projekcie i prezentację multimedialną. Będą tam też autorzy projektu, których uhonorowano III nagrodą w międzynarodowym konkursie “International Ideas Competition for the Bering Strait Project”.
Nie jest to zresztą pierwsze działanie Ośrodka na niwie edukacji architektonicznej dla szerokiej publiczności. O projekcie „Zrozumieć miasto” jeszcze napiszę. Na razie zapraszam na prezentację pomysłu, który się w głowie nie mieści. Bo miejsce, bo forma, bo czy to w ogóle można zrealizować…
O „Nebuli” napisali: „Sztuka Architektury”, „Gazeta Wyborcza” i wielu innych.
Zachęcamy do lektury poradnika “Biblioteka. Małe pomysły na wielkie zmiany” wydanego w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Bardzo inspirująca publikacja pokazuje, jak za pomocą niewielkich środków stworzyć przyjazną i otwartą przestrzeń. Poradnikowi towarzyszy gra “Planowanie biblioteki”. Wszystkie materiały są dostępne na stronie internetowej projektu.
W tym tygodniu w ramach cyklu “Warszawa w budowie” odbędą się aż trzy spotkania: we czwartek (29 października 2009) debata na temat kwestii mieszkaniowych, a w sobotę (31 października) warsztaty poświęcone przenikaniu się dwóch sfer we współczesnym mieście – przestrzeni komercyjnej i publicznej oraz dyskusja “Postkomunizm przestrzeni publicznej”. Szczegóły na stronie internetowej projektu. Polecamy!
W październikowym numerze miesięcznika “Dyrektor Szkoły”, w dodatku “Innowacje w edukacji” ukazał się mój artykuł “Przyjazna przestrzeń w praktyce”. Zapraszam do lektury.
Tworzenie wspaniałej przestrzeni, również szkolnej, nie musi być bardzo drogie i wymagające. Wystarczy zacząć od drobnych zmian, wprowadzanych stopniowo, najlepiej razem z uczniami. Chciałabym w tym artykule przedstawić, na przykładzie kilku zrealizowanych projektów, jak może to wyglądać w praktyce.
Polecamy cykl prezentacji, warsztatów i spotkań “Design od Wnętrza”. W czasie trwanie projektu uczestnicy będą mogli spotkać się ze specjalistami z wielu różnych dziedzin, którzy podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniami. Będą mówić o najnowszych trendach i możliwościach w dziedzinie projektowania wnętrz. Gośćmi pierwszego spotkania będą przedstawiciele Galerii Wnętrz Domar, którzy opowiedzą o najnowszych rozwiązaniach mających na celu ułatwienie pracy architektom i projektantom wnętrz.
Miejsce: Wrocław, Galeria Wnętrz Domar;
czas: 29 października 2009, godz. 20.30.
Polecamy wykład z cyklu “Mistrzowie Architektury Polskiej”, który poprowadzą architekci Piotr Lewicki oraz Kazimierz Łatak z Biura Projektów Lewicki Łatak. Architekci przedstawią swoje dotychczasowe projekty i osiągnięcia.
Miejsce: Kielce, Politechnika Świętokrzyska;
czas: 29 października 2009, godz. 19.00.