pismo

Architektura partycypacyjna

 

Serdecznie zapraszamy naszych Czytelników na spotkanie poświęcone architekturze partycypacyjnej, które organizujemy
w najbliższy czwartek, 5 lipca, we współpracy
z Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie.

Rozmowę poprowadzi Artur Celiński („Res Publica Nowa”). Do udziału zaprosiliśmy Ludwikę Ignatowicz ze Stowarzyszenia Odblokuj, która będzie się dzielić doświadczeniami z praktycznej realizacji postulatu włączania mieszkańców w proces projektowania, oraz Pawła Jaworskiego, teoretyka i praktyka uczestnictwa, członka Fundacji Napraw Sobie Miasto.
 
Uczestnicy spotkania będą rozmawiać w szczególności o tym, w jaki sposób mieszkańcy mogą czy powinni być włączani w obręb procesu projektowania na kolejnych jego etapach. Będą się także zastanawiać nad politycznymi i społecznymi implikacjami owego procesu oraz nad zagrożeniami, jakie może w sobie nieść opacznie rozumiane uczestnictwo. Zapytają wreszcie o konsekwencje, jakie mogłyby wynikać z pełnej realizacji rozmaicie rozumianych idei partycypacji dla kształtu współczesnych miejskich przestrzeni.

Spotkanie towarzyszy ukazaniu się nowego numeru “Autoportretu” –
„Partycypacja i partycypacja”.

Czas: czwartek, 5 lipca 2012, godz. 18.00
Miejsce: MOCAK, ul. Lipowa 4, Kraków

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego:

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

pismo

ZBLOKOWANI

Serdecznie zapraszamy na pokaz filmów zatytułowany ZBLOKOWANI, który organizujemy w ramach Central European Architecture Film and Video Exchange w najbliższą środę,
27 czerwca w Bunkrze Sztuki w Krakowie.

Cztery filmy dokumentalne, które przedstawimy w ramach projekcji, dotyczą przemian społecznych, które zaszły po 1989 roku
w przestrzeniach blokowisk Europy Środkowej. Ukazują zmagania mieszkańców z architekturą, której powojennym przeznaczeniem miało być projektowanie form ich życia i myślenia, a która stała się w praktyce integralnym elementem codzienności osób o rozmaitych korzeniach, życiorysach i potrzebach.

 

Prezentacja jest zarazem wielogłosową etiudą filmową o tożsamości aktualnych mieszkańców Europy Środkowej – zblokowanych w węgierskim Dunaújváros (Lekerekítés / Rounding Off, 2009, L. Polyák, Z. Keserue, A. D. Dénes, 22’),
na bratysławskim osiedlu Petržalka (Petržalka Identity, 2010, reż. J. Chlpik, 25’) oraz
na polskich osiedlach – Za Żelazną Bramą w Warszawie (Behind the Iron Gate, 2009, reż. H. Holzfeind, 55’) i na blokowiskach Krakowa (Przewodnik po Krakowie, 2005,
reż. Ł. Skąpski, 18’).

Wprowadzenie do projekcji: Dorota Jędruch

Miejsce: Bunkier Sztuki, pl. Szczepański 3a, Kraków
Czas: środa, 27 czerwca, godz. 18.30
Współpraca: Bunkier Sztuki

Partnerzy: Kortárs Építészeti Központ (Budapest), Punkt (Bratislava), 4AM Fórum pro architekturu a média (Brno), Praguewatch (Praha), Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski (Warszawa), Fundacja Bęc Zmiana (Warszawa)

Projekt współfinansowany ze środków Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego

pismo

Partycypacja i partycypacja

Z przyjemnością informujemy, że najnowszy numer „Autoportretu” jest już
w sprzedaży. Przedstawiamy okładkę oraz spis treści numeru.

 

 

Autoportret
2[37]/2012
Partycypacja i partycypacja

więcej »

pismo

RZUT Poziomy/5 – Zmiana / Rozwój

Zachęcamy Czytelników „Autoportretu” do udziału w piątym spotkaniu z cyklu RZUT Poziomy, którego współorganizatorami
są Centrum Architektury i Wzornictwa w Łodzi oraz klubokawiarnia Owoce i Warzywa.

Rozmowa odbędzie się w czwartek 14 czerwca, a wezmą w niej udział przedstawiciele prężnie działających ośrodków designu: Design Centrum Kielce, Design Silesia oraz Fundacja SPOT. Zaproszeni goście będą się dzielić swoimi doświadczeniami
i refleksjami dotyczącymi kształtowania świadomości wzorniczej
w Polsce; reprezentowane przez nich ośrodki kreatywności łączy wspólna misja, jednak każdy z nich realizuje ją w nieco inny sposób. Spotkanie pozwoli bliżej przyjrzeć się aktualnej kondycji polskiego designu oraz jego oddziaływaniu.
Dyskusję z zaproszonymi gośćmi poprowadzi Igor Gałązkiewicz.

Cykl RZUT Poziomy jest objęty patronatem „Autoportretu”.


RZUT Poziomy/05
Design Centrum Kielce, Design Silesia, Fundacja SPOT.
Zmiana / Rozwój

Design Centrum Kielce – nowe centrum promujące design, pragnące skupić wokół siebie najlepszych projektantów i studentów z kraju i zagranicy, by zaproponować nowe spojrzenie na wzornictwo oraz wspierać jego rozwój. Główną ideą centrum jest umocnienie i promocja ruchu łączącego sztukę i design. Działania DCK skierowane są do międzynarodowej branży designu, jak również do publiczności polskiej. DCK realizuje swoją misję w ramach Ośrodka Edukacyjno – Kulturalnego i Galerii Sztuki. Specjalizuje się w dziedzinie ceramiki; dzięki możliwościom Studia Ceramicznego designerzy i artyści z Polski i zagranicy będą mogli doskonalić tu swój warsztat.

Design Silesia – unijny projekt, którego liderem jest Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, a partnerami Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, instytucja kultury Ars Cameralis Silesiae Superioris, Wydział Architektury Politechniki Śląskiej oraz Zamek Cieszyn. Przedsięwzięcie promuje społeczną funkcję designu jako narzędzia tworzenia jego użytkownikom równych szans udziału we wszystkich dziedzinach życia.
W podejmowanych działaniach wspiera studentów, projektantów, lokalnych przedsiębiorców oraz przedstawicieli środowiska akademickiego i samorządowców, którzy chcą wykorzystać design do wprowadzania zmian w najbliższym otoczeniu.

Fundacja SPOT – działa w interdyscyplinarnych przestrzeniach poznańskiego SPOT. Zajmuje się „edukacją poprzez sztukę”, organizując i promując warsztaty, kursy, wykłady, spotkania, dyskusje, wystawy. Wydarzenia organizowane przez Fundację SPOT. łączą różne dziedziny sztuki i proponują niekonwencjonalne sposoby ich prezentacji. Fundację tworzy grono osób zaangażowanych w promocję kultury i sztuki, które zaprasza wszystkich chętnych do współtworzenia ciekawych artystyczno-kulturalnych zdarzeń.

Czas: 14.06.2012, godz. 18.30
Miejsce: Klubokawiarnia Owoce i Warzywa, Łódź, ul. Traugutta 9

Więcej informacji można znaleźć na stronach:

www.facebook.com/RZUTpoziomy
www.designcentre.pl
www.owoceiwarzywa.com

(Na podstawie materiałów nadesłanych przez organizatorów)