W przygotowywanym przez numerze poświęconym związkom przestrzeni, zmysłów i percepcji sporo miejsca poświęcamy zagadnieniom związanym z odbiorem przestrzeni i architektury przez niewidomych. Bardzo ciekawie w tym kontekście rysuje się propozycja katowickiego Muzeum Śląskiego – 13 października br. o godz. 10:00 odbędzie się tam bowiem konferencja pt. “Niewidomi i sztuka”.
Jest to sesja poświęcona dostępności dziedzictwa kulturowego dla osób niewidomych i niedowidzących. Wśród prelegentów znajdą się eksperci z Włoch i Polski – historycy sztuki, muzealnicy i tyflopedagodzy mający bogate doświadczenie w zakresie edukacji estetycznej i artystycznej osób niewidomych. Wykładowcy reprezentować będą zarówno środowisko muzealników, jak i tyflopedagogów, pracujących na co dzień w ośrodkach szkolno-wychowawczych dla osób niewidomych i niedowidzących. Przedstawione zostaną uwarunkowania efektywnej edukacji artystycznej osób niewidomych oraz autorskie, innowacyjne rozwiązania wypracowane przez ośrodki krajowe i zagraniczne. Uzupełnieniem części teoretycznej będą warsztaty, podczas których uczestnicy będą mieli okazję przetestować i omówić z prowadzącymi ćwiczenia proponowane podczas lekcji muzealnych.
Konferencja adresowana jest do edukatorów działających w placówkach kultury, nauczycieli, tyflopedagogów, osób niewidomych i niedowidzących oraz szerokiego grona zainteresowanych działających na rzecz osób niewidomych m.in. w organizacjach pozarządowych.
PROGRAM KONFERENCJI
Panel I: Wyzwania poznania dotykowego
10.00 Leszek Jodliński, dyrektor Muzeum Śląskiego: otwarcie konferencji
10.10 prof. Aldo Grassini, Museo Omero: Toccare l’arte: esperienza cognitiva o fruizione estetica? Dotykać sztuki: doświadczenie kognitywne czy użytkowanie estetyczne?
10.50 dr hab. Irma Kozina, UŚ: Doświadczenie haptyczne w Muzeum Sztuki
11.10 dr Aldona Fojkis, SOSW Dąbrowa Górnicza: Funkcja wyobrażeń surogatowych w kształtowaniu rzeczywistego obrazu świata i pojęć u osób niewidomych
11.30 przerwa kawowa
Panel II: Dobre praktyki w muzealnictwie i edukacji artystycznej osób niewidomych
12.00 Andrea Socrati, Museo Omero w Ankonie: Il Museo Omero, un modello di inclusione.
Muzeum Homera, model włączenia społecznego
12.40 Leszek Jodliński, MŚ: Projekty dla niewidzących i niedowidzących w Muzeum Śląskim w Katowicach w latach 2009–2011. Próba bilansu dokonań.
13.00 Edyta Lisek-Lubaś, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli: SZTUKOBRANIE (z doświadczeń Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli)
13.20 Effettoluce: Prezentacja innowacyjnych rozwiązań w zakresie systemów oświetleniowych ścieżek zwiedzania dla niedowidzących
13.40 Dagmara Szymkowiak, SOSW Owińska: Od ogółu do szczegółu w tworzeniu makiet architektonicznych
14.00 Teresa Cwalina, Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi w Laskach: Dotykanie niewidzialnego (o obecności osoby niewidomej w muzeum)
14.20 przerwa obiadowa
Panel III: Warsztaty zajęciowe
14.50 Barbara Szymańska, Tomasz Strzymiński, Fundacja Audiodeskrypcja: Audiodeskrypcja – obrazy słowem malowane
15.10 Beata Grochowska, Monika Czernik, MŚ – Czym jest obraz? (grupa do 20 osób, I piętro)
Dagmara Stanosz, Melania Dyba, MŚ – Ambalaż! Ambalaż! (grupa do 20 osób, II piętro)
W tym miejscu znajdują się informacje o prelegentach biorących udział w konferencji.
Chęć udziału w konferencji należy zgłosić organizatorom za pośrednictwem formularza. Wstęp na sesję jest płatny i wynosi 20 zł. Organizatorzy proszą o przesyłanie opłat na konto MŚ: ING Bank Śląski S.A. o/Katowice 31 1050 1214 1000 0007 0000 7131, w tytule płatności należy podać: Konferencja „Niewidomi i sztuka”.
Szczegółowych informacji udziela:
Joanna Knapik, Dział Oświaty Muzeum Śląskiego
j.knapik@muzeumslaskie.pl
tel. 779-93-16
Przygotowano na podstawie materiałów udostępnianych przez organizatora
Jakiś czas temu informowaliśmy o patronacie “Autoportretu” nad sesją naukową “BATA-lia w Chełmku”, która jest organizowana przez tamtejszy Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji oraz Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Konferencja odbędzie się już za półtora tygodnia, w sobotę 8 października. Poniżej przedstawiamy program i zapraszamy do spędzenia październikowej soboty nad Przemszą.
BATA-lia w Chełmku
8 października 2011, godz. 10.00
Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chełmku, plac Jana Kilińskiego 3
10.00 ‒ Zwiedzanie kolonii robotniczej, oprowadza Anna Syska
11.00 ‒ Otwarcie sesji – Andrzej Saternus, Burmistrza Chełmka; Waldemar Rudyk, MOKSiR; dr hab. Andrzej Szczerski , IHS UJ; Anna Syska, Napraw Sobie Miasto
11.15 ‒ dr hab. Andrzej Szczerski, Uniwersytet Jagielloński, Zbudować nowoczesność. „Bata” i architektura
11.35 ‒ Ladislava Horňakova, Galeria Sztuki w Zlínie, Ideální průmyslové město firmy „Baťa” – teorie a praxe
11.55 ‒ Miroslava Štybrova, Muzeum Obuwnicze w Zlínie, I za mlčícího mluví jeho boty
12.15 ‒ Anna Syska, Napraw Sobie Miasto, Sport u Baty
12.35 ‒ dyskusja
13.00 ‒ przerwa
13.30 ‒ Joanna Amrozi, Anita Kunikowska, Justyna Łuczyńska, Martyna Nowicka, Bożena Sobucka, Uniwersytet Jagielloński, Systemy reprezentacji fabryki w Chełmku – szata graficzna Echa Chełmka
13.45 ‒ Joanna Amrozi, Justyna Łuczyńska, Agata Jabłońska, Magdalena Harasiewicz, Wiktoria Kałwak, Wiktoria Kozioł, Bożena Sobucka, Marta Świetlik, Uniwersytet Jagielloński, Akta Polskiej Spółki Obuwia „Bata” z Archiwum Państwowego w Katowicach – raport z badań
14.00 ‒ Magdalena Harasiewicz, Anita Kunikowska, Uniwersytet Jagielloński, Akta Polskiej Spółki Obuwia „Bata” przechowywane w krakowskich archiwach – komunikat
14.10 ‒ Karolina Pisarek, Uniwersytet Jagielloński, Fabryka Obuwia „Bata” w Radomiu oraz niezrealizowane plany budowy nowego Kombinatu – komunikat
14.25 ‒ dyskusja
14.40 ‒ przerwa
15.45 ‒ dr hab. Irma Kozina, Uniwersytet Śląski, Osiedla robotnicze Górnego Śląska – urbanistyczne wizje przyszłości czy egzystencjalne minimum
16.05 ‒ Hubert Bilewicz, Uniwersytet Gdański, Meble metalowe jako idiom modernistycznych wnętrz. O warszawskiej wystawie „Mieszkanie Najmniejsze” (1930)
16.25 ‒ dr Ryszard Nakonieczny, Politechnika Śląska, Międzywojenne osiedla mieszkaniowe na Górnym Śląsku – wybrane przykłady
16.45 ‒ Agata Jabłońska, Uniwersytet Jagielloński, Budownictwo społeczne – wizja Baty a Akcja Budowlana Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – porównanie modeli
17.05 ‒ dyskusja i zamknięcie sesji
17.25 ‒ przerwa
17.45 ‒ Jan Trzupek, Małopolska Fundacja Muzeum Sztuki Współczesnej, Pokaz filmów ze studiów filmowych „Baty”
Wszystkich naszych Czytelników z Warszawy i okolic (lub do Warszawy się wybierających) zapraszamy na powiązaną z najnowszym numerem dyskusję, którą organizuje Fundacja Nowej Kultury “Bęc Zmiana”.
ARCHITEKTURA XXI WIEKU:
UTOPIE I ICH KRYZYSY. DYSKUSJA
Udział w spotkaniu wezmą: redaktorka naczelna “Autoportretu” Dorota Leśniak-Rychlak, historyczka sztuki i stała współpracowniczka redakcji Dorota Jędruch oraz Martyna Obarska, autorka wydanej pod koniec ubiegłego roku książki MDM między utopią i codziennością.
Czas: piątek, 30 września, godz. 18.00
Miejsce: Warszawa, ul. Nowy Świat 6/12, gabinet Bolesława Bieruta w budynku dawnego Komitetu Centralnego PZPR.
Jednocześnie informujemy, że ze względu na specyficzne miejsce spotkania organizatorzy dysponują ograniczoną liczbą miejsc. Zapisy wyłącznie pod adresem: bec[at]funbec.eu.
Serdecznie zapraszamy!
Do zobaczenia w Warszawie!
Polecamy uwadze naszych Czytelników projekt Miejski Skaner Wyborczy będący jednym z owoców Pierwszego Kongresu Ruchów Miejskich, który odbył się 18-19 czerwca br. w Poznaniu z inicjatywy Stowarzyszenia My-Poznaniacy. Obecnie zrzesza on organizacje z siedemnastu miast Polski.
Miejski Skaner Wyborczy to próba wspólnej debaty o sprawach miejskich z kandydatami do parlamentu. W Katowicach inicjatywa ta jest koordynowana przez portal NaszaPrzestrzen.pl, Inicjatywę Napraw Sobie Miasto oraz Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy Bona Fides. Wyniki Miejskiego Skanera Wyborczego zostaną przedstawione w trakcie Kawiarenki Obywatelskiej, która odbędzie się 6 października 2011 r. w katowickim Teatrze Korez.
***
Poniżej podajemy przykładowe pytania zadawane kandydatom do parlamentu w ramach Skanera:
1. Czy zgadza się Pani/Pan, by mieszkańcy mieli ustawowo zapewnioną możliwość podejmowania wiążących decyzji w sprawie wydatków z budżetu miasta (wprowadzenie budżetu partycypacyjnego)?
2. Czy zgadza się Pani/Pan na ułatwienie mieszkańcom korzystania z referendum lokalnego poprzez obniżenie liczby podpisów, którą należy zebrać pod wnioskiem o przeprowadzenie go oraz poprzez obniżenie progu frekwencji?
7. Czy zgadza się Pani/Pan, aby wprowadzić obowiązek konsultowania z mieszkańcami założeń i koncepcji projektów planów miejscowych na etapie diagnozowania i wstępnych koncepcji tak, aby unikać licznych obecnie konfliktów, jakie powstają na ostatnim etapie tworzenia planów miejscowych kiedy to mieszkańcy składają uwagi pod presją czasu i już po zatwierdzeniu planu przez prezydenta miasta.
10. Czy potrzebne jest uchwalenie ustawy rewitalizacyjnej regulującej obowiązki gmin oraz źródła finansowania rewitalizacji, a także rolę dziedzictwa kulturowego w procesach rewitalizacji?
Całość kwestionariusza znajdziecie tutaj.
Z radością informujemy, że już po raz drugi “Autoportret” objął patronatem Ogólnopolskie Warsztaty Architektoniczne OSSA, które w tym roku odbędą się w Warszawie.
OSSA to Ogólnopolskie Stowarzyszenie Studentów Architektury powstałe w
1997 roku z inicjatywy studentów, których pragnieniem było poszerzanie swoich horyzontów. Tegoroczne warsztaty odbędą się w dniach 23-30 października i będą powiązane z organizowanym przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej festiwalem „Warszawa w budowie”.
Hasłem przewodnim tegorocznych warsztatów OSSA jest “Fatamorgana”. W ich trakcie organizatorzy chcieliby się przyjrzeć razem z uczestnikami chaosowi w przestrzeni miejskiej oraz poszukać odpowiedzi na pytania, czy da się nad nim zapanować i czy powinno się go w ogóle kontrolować. Poruszana będzie tematyka planowania miejskiego w kontekście zarówno mikro-, jak i makro-skali.
Punktem wyjścia dla OSSA 2011 jest próba zbadania przestrzeni Warszawy
pod kątem swoistości jej elementów i charakterystycznych zjawisk. Obecnie Warszawa
jest czyszczona i przygotowywana w związku z EURO 2012, staraniem o przyznanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016 oraz innymi planowanymi miejskimi inwestycjami. Zmiany te są jednak osadzone w kontekście miasta nieszablonowego, odbudowanego przez swoich mieszkańców i tłumionego przez czterdziestolecie powojenne, dodatkowo ukształtowanego przez spontaniczny chaos drobnych inwestycji związanych z potrzebami mieszkańców w ostatnich dwóch dekadach. Oznacza to zderzenie wizji Warszawy tworzonej przez architektów, urbanistów, urzędników oraz obecne pokolenie mieszkańców. Tym samym, jak piszą organizatorzy, podczas warsztatów chaos będzie mógł zderzyć się z chaosem.
Po szczegółowe informacje odsyłamy na oficjalny blog warszawskich warsztatów.
Informację przygotowano na podstawie materiałów nadesłanych przez organizatorów.