debaty

Nowi mieszczanie tworzą miasto

27 czerwca w Śródmiejskim Ośrodku Kultury w Krakowie odbyło się spotkanie pod tytułem „Nowi mieszczanie. Klasa: średnia. Jakość: wyższa?”, dla którego pretekstem stała się wydana w tym roku publikacja Pawła Kubickiego zatytułowana “Nowi mieszczanie w nowej Polsce”. Jest to socjologiczny raport o tym, jak nowi mieszkańcy Wrocławia, Szczecina i Krakowa definiują pojęcie „mieszczanin” poprzez obywatelskie zaangażowanie w sprawy swojego miasta.

O tym, jak „nowi” tworzą miasto i jak się to ma do „starych” mieszkańców (a są to kategorie niezwiązane ani z wiekiem, ani z faktem urodzenia w danym mieście), rozmawiali paneliści: Bożena Gierat-Bieroń – adiunkt w Instytucie Europeistyki UJ, Paweł Kubicki – socjolog, autor raportu, Marta Skowrońska – warszawianka, reprezentująca Projekt Miejski oraz Andrzej Zdebski – prezydent Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie. Dyskusję moderował Rafał Romanowski – dziennikarz Gazety Wyborczej.
Sądząc po głosach publiczności, równie interesujące jak styl życia nowych mieszczan są losy rodzin od pokoleń zakorzenionych w Krakowie. Dlaczego zniknęły z zabytkowego centrum, jak widzą swoje miasto i czy mają pomysł, jak je współtworzyć? To zapewne temat na następny raport socjologiczny.

pismo

Powstało Centrum Architektury


Z radością informujemy o powstaniu nowej okołoarchitektonicznej inicjatywy. W Warszawie powołana została do życia Fundacja Centrum Architektury. Założycielami i członkami zarządu CA zostali Agnieszka Rasmus-Zgorzelska, Aleksandra Stępnikowska, Jarosław Trybuś, w skład rady programowej Centrum weszli prof. Marta Leśniakowska, arch. Krzysztof Mycielski, arch. Grzegorz Stiasny.

Centrum obrało sobie następujące cele i obszary działań:
– wspieranie rozwoju kultury architektonicznej w Polsce i na świecie
– tworzenie kontaktów i umacnianie współpracy w środowisku architektonicznym w Polsce i na świecie oraz umożliwianie działań interdyscyplinarnych między różnymi środowiskami kultury
– pobudzanie zainteresowania architekturą i jej historią w środowiskach nieprofesjonalnych,
– inicjowanie przedsięwzięć służących popularyzacji zagadnień architektury,
– wspieranie lokalnych inicjatyw związanych z upowszechnianiem zagadnień związanych z architekturą
– popularyzację nowych zjawisk i teorii z obszaru architektury, przestrzeni i szeroko pojętego projektowania
– promocję aktualnej i dawnej polskiej architektury w Polsce i za granicą oraz wspieranie współpracy międzynarodowej

(za statutem fundacji)

Centrum ma już na koncie dwie inicjatywy. Pierwszą jest instalacja Aleksandry Wasilkowskiej Time Machine eksponowana w holu warszawskiego Dworca Centralnego (można ją oglądać jeszcze tylko do 2 lipca!), drugą jest projekt serii pięciu dwujęzycznych map-przewodników po warszawskiej architekturze. Pierwsza z Archimap, stworzona przez Grzegorza Piątka i Jarosława Trybusia, a poświęcona architekturze dwudziestolecia międzywojennego właśnie się ukazała. W czwartek 30 czerwca w Domu Funkcjonalnym przy ul. Jakubowskiej 16 na Saskiej Kępie odbędzie się spotkanie promocyjne, po którym organizatorzy zapraszają na spacer.

Trzymamy kciuki za dalsze projekty!

pismo

Galeria Zewnętrzna Miasta Gdańska – IV edycja konkursu

Z przyjemnością informujemy, że “Autoportret” objął patronatem IV edycję konkursu odbywającego się w ramach projektu Galeria Zewnętrzna Miasta Gdańska.

Inicjatorem działającej od 2004 roku Galerii jest Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia. Projekt ma stanowić bodziec do zmiany charakteru dzielnicy Dolne Miasto, w której instytucja jest zlokalizowana. Organizatorzy chcą włączyć się w proces transformacji społecznej i architektonicznej zaniedbanej dzielnicy poprzez współdziałanie w zakresie wieloletniego planu rewitalizacyjnego. Powołany przez Prezydenta Miasta Gdańska Komitet Organizacyjny wraz z koordynatorami i kuratorami, raz na dwa lata dokonuje wyboru miejsca, a następnie w ramach zamkniętego konkursu, dokonuje wyboru projektów przeznaczonych do realizacji w przestrzeni dzielnicy.

Dotychczas miały miejsce trzy edycje konkursu. Zrealizowano 3 nagrodzone projekty (Invisible Gate wg projektu grupy Front Studio, Staging Anonymous autorstwa Dominika Lejmana oraz Undercover autorstwa Esther Stocker), kolejne 3 są w trakcie realizacji (Amber Drops autorstwa Daniela Schlaepfera i Freda Hatta, Scent of Colour autorstwa Carmen Einfinger oraz Leader Swing autorstwa Fernando Sancheza Castillo).

W IV, tegorocznej, edycji Konkursu przestrzenią przeznaczoną do realizacji projektu jest skrzyżowanie ulic Kamienna Grobla, Dobra i Toruńska w Gdańsku (włączając obszar mostu, betonowe bulwary nadrzeczne i przystanek autobusowy). Przy tworzeniu projektów artyści wezmą pod uwagę historyczny charakter ulic oraz usytuowanie przestrzeni w punkcie przecięcia tras pieszych prowadzących z miejsc realizacji zwycięskich obiektów I, II i III edycji Konkursu oraz z Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia na średniowieczne fortyfikacje położone na granicy Dolnego Miasta.

W 2011 roku do konkursu zaproszeni zostali: Bert Theis (Luxemburg), Tea Makipaa (Finlandia), Weronika Kiersztejn & Michał Kozik (Polska), Alexandre Arrechea (Kuba), Olaf Nicolai (Niemcy), Marcus Miessen (Niemcy), Sabina Lang & Daniel Baumann (Szwajcaria) oraz Thorsten Goldberg (Niemcy), którzy do 30 czerwca przygotują projekty na zagospodarowanie przestrzeni objętej IV edycją konkursu.

Wyboru trzech zwycięskich projektów dokona 9 lipca 2011 międzynarodowe Jury konkursu w składzie:

Adam Budak, kurator, Museum-Joanneum, Graz, Austria
Jadwiga Charzyńska, kuratorka, dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA, Gdańsk, Polska
Jacek Dominiczak, architekt, teoretyk, edukator, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Polska
Julia Draganovic, historyczka i krytyczka sztuki, niezależna kuratorka, Modena, Włochy
Enrico Lunghi, kurator, dyrektor Mudam Luxembourg, Musée d’Art Moderne Grand-Duc Jean, Luxemburg, Luxemburg
Bettina Steinbrügge, kuratorka, Belvedere, Vienna, Austria, kuratorka Forum Expanded Berlinale, Berlin, Niemcy
Norbert Weber, kurator, ekspert, wykładowca, członek międzynarodowej rady ekspertów Muzeum Sztuki Współczesnej Łotwy w Rydze, Łotwa

11 lipca 2011 r. na konferencji prasowej zostanie ogłoszony laureat konkursu, natomiast we wrześniu w CSW Łaźnia zostanie pokazana wystawa pokonkursowa.

[Na podstawie materiałów nadesłanych przez Organizatorów]

pismo

Young Design 2011 rozstrzygnięty

Jakiś czas temu informowaliśmy Państwa o ogłoszonym przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego konkursie Young Design 2011.

Konkurs został rozstrzygnięty. Do ścisłego finału zakwalifikowano 11 projektów, które znaleźć można na tej stronie, natomiast jury konkursu główną nagrodę postanowiło przyznać Marcie Niemywskiej. Jury uznało ją za młodego projektanta o największym potencjale rynkowym i zawodowym. Zwyciężczyni zgłosiła do konkursu skakanki „LolliLed”, które stanowią połączenie zabawki i latarek zamontowanych w rączkach skakanki, zaś ukryte w nich akumulatorki ładowane są podczas kręcenia skakanką.

Laureatka w nagrodę otrzymała stypendium im. prof. Wandy Telakowskiej w wysokości 20 tys. zł ufundowaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, staż w studiu projektowym Designera Roku 2010 Tomasza Augustyniaka, konsultacje biznesowa z ekspertami Miasteczka Multimedialnego z Nowego Sącza, roczną subskrypcję do portalu Trendwizor.pl oraz komercyjną licencję programu Rhino – profesjonalnego programu do modelowania 3d i trzydniowe szkolenie z jego obsługi

Projekt zostanie zaprezentowany podczas gali konkursu Dobry Wzór 2011.

[na podstawie materiałów organizatorów]

pismo

Architektura najnowsza a architektura rodzima

Polecamy kolejny wykład w ramach organizowanego przez Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej “Manngha” cyklu “Co to jest architektura?”.

Tym razem wykład pt. “Architektura najnowsza a architektura rodzima” wygłosi Dietmar Eberle.

Prof. Eberle jest wykładowcą Wydziału Architektury ETH Zurich, architektem, współzałożycielem działającego od 1985 roku biura Baumschlager Eberle. Od założenia pierwszego oddziału w alpejskiej prowincji Vorarlberg w zachodniej Austrii, biuro rozwinęło się w międzynarodowa firmę, z siedzibami w Lochau i Wiedniu w Austrii, St. Gallen i Zurychu w Szwajcarii, Vaduz w Liechtensteinie i w Pekinie w Chinach. Architektura biura, początkowo głównie mieszkaniowa, zyskała międzynarodowe uznanie dzięki doskonałej analizie warunków miejsca i potrzeb użytkowników i wynikłej z nich bezkompromisowej, eleganckiej, minimalnej formie. Wśród ponad trzystu realizacji biura znajdują się zespoły mieszkaniowe, a ostatnio m.in. rozbudowa lotniska w Wiedniu, siedziba WHO/UNAIDS w Genewie, budynki wysokie w Pekinie.

Czas: 7 czerwca, godz. 18:00
Miejsce: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, ul. Konopnickiej 26, Kraków

Prowadzenie: Marta A. Urbańska

Kurator cyklu: Adam Budak

Organizatorzy: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Instytut Goethego w Krakowie, Szwajcarska Fundacja dla Kultury Pro Helvetia

[na podstawie materiałów prasowych]