pismo

Hybrydowe notacje w toruńskim CSW

Wszystkim czytelnikom z Torunia i okolic polecamy cykl wykładów, warsztatów i prezentacji HYBRYDOWE NOTACJE, który odbędzie się w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej. Poprowadzą je Elizabeth Sikiaridi & Frans Vogelaar z Hybrid Space Lab.

31 marca i 1 kwietnia > otwarte wykłady o związkach architektury, urbanistyki i muzyki współczesnej
od 31 marca do 3 kwietnia > zamknięte warsztaty dla specjalistów
od 5 kwietnia > prezentacja efektów badań nad przestrzenią miasta Torunia

Kuratorzy: Daniel Muzyczuk, Agnieszka Pindera

31 marca, czwartek
Pokój z kuchnią, godzina 18.00
PRZESTRZEŃ HYBRYDOWA

Elizabeth Sikiaridi & Frans Vogelaar przybliżą zagadnienie hybrydyzacji między innymi jako właściwości przestrzeni miejskich. Obecnie mamy do czynienia z hybrydowymi miastami, hybrydowymi samochodami, hybrydowymi przedsiębiorstwami, hybrydowymi tworzywami sztucznymi, hybrydowymi roślinami….

Ten trend odzwierciedla przejście od myślenia w oparciu o jasno określone kategorie i traktowania poszczególnych dyscyplin oddzielnie ku elastycznemu podejściu opartemu na łączeniu i poszukiwaniu sieci powiązań.

1 kwietnia, piątek
Pokój z kuchnią, godzina 18.00
MORFOLOGIA XENAKISA

Elizabeth Sikiaridi & Frans Vogelaar zapytani o prekursorów hybrydowych projektów podają zawsze dwa nazwiska: Buckminstera Fullera i Iannisa Xenakisa. W ramach wykładu przybliżą sylwetkę tego drugiego, zmarłego dekadę temu greckiego kompozytora muzyki współczesnej, teoretyka i architekta. Xenakis większość swojego życia spędził we Francji, studiując kompozycję u A. Honeggera, D. Milhauda i O. Messiaena i współpracując z architektem Le Corbusierem. Łączył proces komponowania z modelowaniem matematycznym, procesami stochastycznymi i teorią gier. Miał również duży wpływ na rozwój muzyki elektronicznej.

HYBRYDOWE NOTACJE

Elizabeth Sikiaridi & Frans Vogelaar opowiedzą też o prowadzonych w Toruniu interdyscyplinarnych warsztatach.

31 marca – 3 kwietnia
Pokój z kuchnią
HYBRYDOWE NOTACJE

zamknięte warsztaty dla specjalistów
prezentacja efektów badań od 5 kwietnia

Tematyka warsztatów ogniskuje się wokół notacji przestrzeni hybrydowej z udziałem designerów, architektów, urbanistów, architektów krajobrazu, projektantów przestrzeni, muzyków, informatyków i artystów multimedialnych. Uczestnicy warsztatów podejmą badania złożoności miejskich środowisk poprzez interdyscyplinarne działania i dzielenie się wiedzą.

Przedmiotem badań będzie kilka wybranych lokalizacji w obrębie miasta Torunia. Miejsca te zostaną poddane analizie biorącej pod uwagę wiele zagadnień, takich jak: przestrzeń fizyczna, architektoniczna i historyczna, wymiar społecznej użyteczności danego miejsca, sieci komunikacji medialnej, zmienność przestrzeni akustycznej, itd. Te różnorodne wymiary przestrzenne nie będą badane rozłącznie lecz we wzajemnym przenikaniu się i fuzjach, czyli w stanie hybrydycznym.

Wyniki interdyscyplinarnego artystycznego dociekania zostaną w formie instalacji przestrzennej zaprezentowane w Pokoju z kuchnią w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu.

Elizabeth Sikiaridi & Frans Vogelaar pracują wspólnie pod szyldem Hybrid Space Lab, które zajmuje się działalnością projektową nastawioną na metodologię R&D (ang. Research and Development – prace badawczo-rozwojowe) koncentrującą się na hybrydowych polach, powstających w wyniku połączenia i fuzji środowisk, obiektów i usług w informacyjno-komunikacyjnej erze. Zakres ich projektów obejmuje projektowanie gier miejskich i planowanie budynków, wnętrz architektonicznych, tworzenie wzorów przemysłowych i ubioru.

Hybrid Space Lab jest interdyscyplinarnym środowiskiem o innowacyjnym i zintegrowanym podejściu do kwestii gospodarki przestrzennej. Skupia się na fuzji środowisk cyfrowych i analogowych, na osadzaniu sieci mediów w obszarach miejskich przestrzeni architektonicznych, społecznych i kulturalnych. Jest jednocześnie laboratorium i siecią, w której architekci, urbaniści, osoby odpowiedzialne za planowanie środowiska i krajobrazu, designerzy i informatycy współpracują przy tworzeniu projektów na styku przestrzeni analogowych i cyfrowych, urbanistycznych, architektonicznych, designerskich i multimedialnych.

Elizabeth Sikiaridi urodziła się w Londynie, dorastała w Atenach, studiowała w Ecole d’Architecture de Belleville w Paryżu i na Uniwersytecie Technicznym w Darmstadt. Frans Vogelaar urodził się w Holandii, dorastał w Zimbabwe, studiował w Design Academy w Eindhoven i na Architectural Association School of Architecture (AA) w Londynie. Oboje mają tzw. hybrydowe pochodzenie kulturowe.

Elizabeth Sikiaridi studiowała architekturę i urbanistykę. Frans Vogelaar studiował wzornictwo przemysłowe, architekturę i urbanistykę. Przed założeniem wspólnej działalności ich doświadczenie zawodowe obejmowało różne dziedziny, w tym architekturę (OMA / Rem Koolhaas, Behnisch i PA), wzornictwo przemysłowe (Studio Alchemia / Allessandro Mendini) i modę (badania trendów w Paryżu), oraz urbanistykę i urbanistykę krajobrazu, projektowanie materiałów, żywności i wystaw, architekturę wnętrz i projektowanie multimedialne.

Obydwoje mają tytuły profesorskie i aktywnie zajmują się pracą dydaktyczną. Frans Vogelaar założył w 1998 roku na Akademii Sztuki Mediów w Kolonii pierwszy Departament Przestrzeni Hybrydowych na świecie. Jego wydział został wyróżniony szeregiem międzynarodowych nagród, takich jak: f. e., YAHOO! University Design Expo 2007 i nagrodę International Design Prize 2008 w Kolonii. Jest również profesorem w CCNU w Wuhan w ramach programu „111”. Elizabeth Sikiaridi uczy projektowania architektonicznego na Wydziale Architektury Krajobrazu na Uniwersytecie Duisburg-Essen oraz University of Applied Sciences OWL.

Ich prace były prezentowane na międzynarodowych kongresach i wystawach w Austrii, Belgii, Kanadzie, Chinach, Czechach, Danii, Niemczech, Grecji, Finlandii, Francji, Włoszech, Korei, Litwie, Łotwie, Omanie, Pakistanie, Szwajcarii, Singapurze, Hiszpanii, Holandii, Turcji, Wielkiej Brytanii oraz USA.

[informacja za: CSW Znaki Czasu Toruń]

pismo

Think Space – drugi konkurs

Društvo Arhitekata Zagreba uruchamia drugi konkurs w ramach cyklu Think Space. Tematem przewodnim tegorocznej edycji Think Space są granice.

Aby móc zapytać o przestrzeń jako projekcję, a zarazem formę maskowania i definiowania warunków lokalnych w globalnym kontekście, Eva Franch Gilabert, gościnny kurator programu i dyrektor Storefront for Art and Architecture w Nowym Jorku zaproponowała powrót do konceptualnej przestrzeni pozwalającej ustanowić różnicę: granicy.

Drugi konkurs w ramach Think Space został opracowany przez Teddy’ego Cruza, gwatemalskiego architekta i dyrektora znajdującego się w San Diego estudio teddy cruz, a jego prace wyrastają z ramy wypracowanej w The Political Equator. Drugi konkurs ma stanowić wyzwanie dla architektów do tego, aby przemyśleć problem Nowej Globalnej Granicy poprzez ukazanie konfliktu między regionami granicznymi jako operacyjnego narzędzia do ponownego zaprojektowania nowych modeli koegzystencji.

Ten konkurs wymaga krytycznych obserwacji regionów granicznych jako laboratoriów, w których powstać mogą nowe wzorce urbanizacji i demokratyzacji. Owe krytyczne punkty pozwalają uwypuklić politykę migracyjną i obywatelską, pracę i nadzór, napięcia pomiędzy rozprzestrzenianiem się i zagęszczaniem zabudowy, formalnym i nieformalnym urbanizmem, biedą i bogactwem oraz kolizje pomięzdy naturalnymi systemami a polityczną jurysdykcją. Konflikt staje się tutaj operacyjnym narzędziem służącym do przemyślenia praktyk artystycznych.
Teddy Cruz

Termin nadsyłania prac upływa 26 kwietnia 2011 o godz. 23:59 CET.
Wyniki konkursu zostaną ogłoszone na stronie Think Space 10 maja 2011.
Wpisowe do 12 kwietnia: 220 HRK / 30 EUR, między 13 a 26 kwietnia: 330 HRK / 45 EUR

Więcej szczegółów na stronie Think Space.

pismo

Seminarium Autoportretu i AGH: Magdalena Staniszkis

Przedstawiamy bibliografię zaproponowaną przez prof. Magdalenę Staniszkis do seminarium, które poprowadzi 28 marca w ramach organizowanego przez Autoportret i WH AGH cyklu “Tożsamość przestrzeni. Polskie miasta po 1989 roku”.

Prof. Magdalena Staniszkis
Polityka miejska okresu transformacji. Stan, diagnoza i szanse miejskiej przestrzeni na przykładzie Warszawy

Czas: poniedziałek, 28 marca 2011, godz. 12:00
Miejsce: Wydział Humanistyczny AGH, ul. Gramatyka 8A, s. 21.

Wstęp wolny – zapraszamy!

Publikacje i wywiady związane z tematem – aut. M. Staniszkis:

Lekcja z ulicy Puławskiej, [w:] Krajobraz architektury Warszawy końca XX wieku, red. S. Gzel, OW TUP, Akapit-DTP, Warszawa 2002, s. 173-208.

Ład przestrzenny, miasto, plac i architektura, “Architektura i Biznes” 2003, nr 12, s. 28–32.

Prawo do przestrzeni publicznej, [w:] Przestrzeń publiczna współczesnego miasta, “Czasopismo Techniczne – Architektura” 2005, R. 102, z. 9-A, s. 281-292 [Materiały Konferencyjne – X Międzynarodowa Konferencja Instytutu Projektowania Urbanistycznego, Politechnika Krakowska, listopad 2005].

Le chaos Urban comme manifeste da la transition, [w:] Architectures au-delà du Mur: Berlin-Varsovie-Moscou, 1989-2009, ed. E. Berard, C. Jaquand, Editions Picard, Paris 2009, s. 123–134.

Kolonizacja przestrzeni wspólnej, „Autoportret. Pismo o Dobrej Przestrzeni” 2009, nr 4(29), s. 82-86.

Kultura przestrzeni, „Trzeci sektor” 2009, nr 19, s. 73-81.

Przedmieście nie, „Autoportret. Pismo o Dobrej Przestrzeni” 2010, nr 2(31), s. 44-49.

Do szczęścia potrzebne jest miasto, z Magdaleną Staniszkis rozmawiają Dariusz Bartoszewicz i Dorota Jarecka, “Gazeta Wyborcza” 19.07.2008, s. 17-18.

Idealne miasto, z Magdaleną Staniszkis rozmawia Joanna Bojańczyk, “Rzeczpospolita” 27.03.09.

Ponadto:

Bauman, Z. Między chwilą a pięknem. O sztuce w rozpędzonym świecie, Wydawnictwo Oficyna, Łódź 2010.

Dymna, E., Rutkiewicz, M. Polski Outdoor, Wydawnictwo Klucze, Warszawa 2009.

Madurowicz, M. Miejska przestrzeń tożsamości Warszawy, Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 2008.

pismo

Seminarium Autoportretu i AGH

Drodzy Czytelnicy!

Z przyjemnością informujemy Państwa, że już za nieco ponad tydzień wystartuje nowa inicjatywa “Autoportretu”, którą realizujemy wspólnymi siłami wraz z Wydziałem Humanistycznych Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Będzie to czteroczęściowe seminarium zatytułowane “Tożsamość przestrzeni. Polskie miasta po 1989 roku”. Pierwsze spotkanie, z prof. Magdaleną Staniszkis już 28 marca, natomiast seminaria z prof. prof. Bohdanem Jałowieckim, Ewą Rewers i Ewą Kuryłowicz w kolejnych miesiącach.

Szczegóły znajdziecie na plakacie poniżej. Sukcesywnie będziemy również udostępniać informacje dotyczące kolejnych spotkań, w tym między innymi bibliografie do poszczególnych seminariów.

pismo

Konkurs na aranżację czytelni biblioteki MOCAK

Problematyką bibliotek zajmowaliśmy się w “Autoportrecie” już bardzo dawno temu. Tak dawno, że nakład numeru bibliotekom poświęconego uległ już całkowitemu wyczerpaniu. Temat nas jednak nadal interesuje, więc z przyjemnością przyczyniamy się do rozpowszechnienia wiadomości o konkursie dla designerów ogłoszonym właśnie przez krakowski MOCAK.

###

Konkurs na aranżację czytelni Biblioteki MOCAK-u

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie zaprasza studentów oraz absolwentów ASP do udziału w konkursie na aranżację czytelni Biblioteki MOCAK-u. Konkurs skierowany jest przede wszystkim do osób zajmujących się wzornictwem przemysłowym lub architekturą wnętrz.

Autor najlepszego projektu otrzyma 5 000 zł i będzie sprawował nadzór autorski nad realizacją projektu.

Jury konkursu:
prof. Jerzy Porębski – dziekan Wydziału Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie
dr Maria Anna Potocka – dyrektor MOCAK-u
Tomasz Kaszubski – Biblioteka MOCAK -u (sekretarz jury konkursowego)

Termin nadsyłania prac: 5 czerwca 2011 r.
Ogłoszenie wyników konkursu: 15 czerwca 2011 r.

Zdjęcia czytelni oraz regulamin konkursu znajduje się tutaj.

Kontakt: mocak[at]mocak.pl & biblioteka[at]mocak.pl

pismo

Zarządzanie wzornictwem


Informujemy, że trwają zapisy na warsztaty z zarządzania designem, realizowane są w ramach projektu „Zaprojektuj Swój Zysk”, którego autorem jest Instytut Wzornictwa Przemysłowego.

Bezpłatne warsztaty uczą jak poprawić wyniki firmy stosując wzornictwo przemysłowe. Sesje warsztatowe odbywają się w wielu miastach Polski.
Z uwagi na duże zainteresowane i ograniczoną liczbę miejsc zachęcamy do jak najszybszej rejestracji na stronie projektu.

Dla zapracowanych lub tych którzy chcą ugruntować wiedzę, warsztaty ZSZ dostępne są również w wersji interaktywnej – na platformie e-learningowej dostępnej ze strony projektu.

Zapraszamy również do obejrzenia materiału filmowego z komentarzami uczestników

Więcej informacji i kontakt do biura obsługi klienta na stronie projektu “Zaprojektuj Swój Zysk”.

Najbliższe terminy:
17-18 marca, Kielce
31 marca – 1 kwietnia, Warszawa
4-5 kwietnia, Toruń
7-8 kwietnia, Wrocław
11-12 kwietnia, Łódź
14-15 kwietnia, Poznań
9-10 maja, Lublin
16-17 maja, Warszawa
19-20 maja, Rzeszów
23-24 maja, Toruń

Projekt Zaprojektuj Swój Zysk współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

[informacja nadesłana]