debaty

Future City Game na moim podwórku

P1010023
16 i 17 września 2009 r. British Council zorganizował kolejną edycję gry miejskiej, której zadaniem jest tworzenie nowych i ciekawych pomysłów na zagospodarowanie przestrzeni publicznej miasta. Metoda Future City Game została przetestowana w kilku miastach europejskich. W Polsce brali już w niej udział mieszkańcy Łodzi, Poznania, Warszawy, Gdańska i Gorzowa Wielkopolskiego. Tym razem zaproszono mieszkańców krakowskiej Nowej Huty. Gra miała odpowiedzieć na pytanie: „Jak ożywić przestrzeń miejską osiedli B i C w Nowej Hucie?”. Pomysł na pobudzenie kreatywnego myślenia obywateli o konkretnej, bliskiej im przestrzeni wydaje się bardzo trafiony. Gra oferuje ciekawy zestaw „pomocy dydaktycznych” i dynamiczny scenariusz. Jednak nowohucka edycja mnie rozczarowała.
Punktem wyjścia jest poznanie terenu – przedmiotu pracy graczy. Niestety, niewiele (poza dotyczącym całej Nowej Huty rysem historycznym) dowiedziałam się o osiedlach wymienionych w tytule gry (czyli Centrum B i Centrum C). Brakowało zwyczajnej analizy terenu: jak duży jest to obszar, ilu ludzi tam mieszka, do kogo należą mieszkania, jaki wpływ na życie mieszkańców mają mieszczące się tam instytucje itp.
Organizatorzy mieli też problem z doprecyzowaniem celu naszej gry: raz usłyszałam sugestię, aby planować zmiany możliwe do zrealizowania siłami mieszkańców, a od innej osoby – abyśmy planując, nie ograniczali się myśleniem o tym, kto i jakimi środkami plan ten wykona.
Drugiego dnia grupy biorące udział w grze przedstawiły swoje pomysły. Większość z nich dotyczyła terenu szeroko rozumianych okolic placu Centralnego, co bardzo dobrze świadczy o uczestnikach: swoją dzielnicę widzą jako całość, a nie dwa wyrwane z kontekstu podwórka. Ale o te podwórka chyba jednak organizatorom chodziło… Wszystkie zaprezentowane przez graczy pomysły już wcześniej pojawiały się w różnej formie w czasie innych debat na temat przyszłości starej Nowej Huty. Ta bowiem dzielnica Krakowa, w związku z opracowywanym dla niej Lokalnym Planem Rewitalizacji, jest najbardziej rozdyskutowaną częścią naszego miasta. Słyszałam od uczestników gry na poznańskiej Śródce, że tam rzecz się świetnie udała. Ja w nowohuckiej grze uczestniczyłam tylko pierwszego z dwóch dni, może to mój błąd… Ciekawa jestem opinii innych uczestników FCG.

warsztaty

Oswoić przestrzeń w Zabierzowie Bocheńskim

oswoic przestrzen w zabierzowie bochenskim 24 i 29 września 2009 r. odbyły się kolejne finałowe warsztaty tegorocznej edycji programu „Autoportret. Warsztaty”, w których wzięli udział uczniowie Niepublicznego Gimnazjum w Zabierzowie Bocheńskim.

Warsztaty są kontynuacją trwającego cały rok projektu „Oswoić przestrzeń”, w ramach którego nauczycielki, p. Aneta Stojek i p. Barbara Nowak wzięły udział w szkoleniu organizowanym przez Małopolski Instytut Kultury, po czym opracowały scenariusz warsztatów „Podróż w ginące krajobrazy”, zrealizowanych następnie z uczniami całej szkoły. Uczniowie spotkali się również ze studentami architektury krajobrazu – Brygidą Rajcą, Magdaleną Feil i Damianem Mytychem, którzy opracowali projekt zagospodarowania terenu przy szkole.

W ramach warsztatów finałowych zrealizowany został fragment projektu przygotowanego przez studentów. Na wyasfaltowanym placu przed szkołą namalowano plansze do gier i zabaw, takich jak twister, młynek, chińczyk, szachy czy stópki do nauki tańca. Uczniowie pomagali wytyczyć miejsca dla poszczególnych plansz, a następnie nanosili farbę przy użyciu szablonów. Przygotowania te wzbudziły ogromne zainteresowanie wśród wszystkich uczniów, a plansze natychmiast po zakończeniu prac stały się miejscem ich zabaw.

W październiku planowane są również warsztaty finałowe w Zespole Szkół w Andrychowie.

pismo

Dwugłos o Przestrzeniach wirtualnych

O Przestrzeniach wirtualnych napisali: Anna Spruch, w tekście O (nie)trwałej architekturze i Michał Choptiany w artykule Locus Virtualis. Zapraszamy do lektury!

pismo

Architektura+

“Autoportret” poleca pierwsze spotkanie w ramach cyklu organizowanego przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zatytułowanego “Architektura +”. W debacie wezmą udział Tomasz Fudala, Ewa Sekuła, Paweł Kłudkiewicz, Małgorzata Kuciewicz, Marta Wójcicka.

Miejsce: Warszawa, Muzeum Sztuki Nowoczesnej;
czas: 19 września 2009, godz. 19.00.

warsztaty

Oswoić przestrzeń w Krakowie

SP 25 w Krakowie17 czerwca 2009 roku odbyły się pierwsze finałowe warsztaty tegorocznej edycji programu „Autoportret. Warsztaty”, w których wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 25 w Krakowie.

Warsztaty poprzedziły spotkania z architektem krajobrazu, Marcelim Łasochą, których celem było zebranie różnorodnych pomysłów dzieci na ciekawe podwórko szkolne. Po zebraniu przemyśleń uczniów, architekt opracował koncepcję zagospodarowania terenu, a następnie on i p. dyrektor Barbara Pyzik wspólnie zdecydowali, który jej element będzie realizowany w ramach warsztatów finałowych.

Wybór padł na zaniedbany skrawek terenu przy budynku, oddzielony od boisk żywopłotem. Zaplanowano w tym miejscu ogródek, w którym uczniowie będą mogli w ramach lekcji biologii lub zajęć świetlicowych sadzić i pielęgnować kwiaty, ucząc się w ten sposób szacunku do natury. Ponieważ w warsztatach brały udział dzieci z młodszych klas, zdecydowano, że zostanie przygotowana tylko jedna kwatera. Kolejne budowane będę stopniowo w przyszłym roku szkolnym. Dzieci, pod opieką prowadzących, piłowały deski, zabezpieczały je przed gniciem, wysypywały ziemię, dyskutowały o kompozycji kwiatowej, a w końcu sadziły i podlewały.

Warszaty finałowe są ostatnim etapem drugiej edycji projektu „Oswoić przestrzeń”. We wrześniu planowane są warsztaty w pozostałych szkołach partnerskich w Krakowie, Zabierzowie Bocheńskim i Andrychowie.

pismo

Polecamy Festiwal Otwarte Zagrody!

W najbliższy weekend we wsi Rodaki koło Olkusza odbędzie się Festwial Otwarte Zagrody. Podczas festiwalu mieszkańcy otworzą zabytkowe zagrody, ogrody i warsztaty, a także opowiedzą o ich historii. Goście będą mogli poznać źródła naszej tradycji: dowiedzieć się o tradycyjnej wiejskiej architekturze, która powoli znika z krajobrazu Polski, o ginących zawodach i zwyczajach, muzyce i sztuce ludowej. Poznają również współczesną wieś. Miejsce: Rodaki koło Olkusza; czas: 12-14 września 2009 roku.Szczegóły na stronie.