pismo

TRANSFORMACJA JAKO PROCES Z OKREŚLONYM WEKTOREM – PROMOCJA NOWEGO NUMERU KWARTALNIKA „AUTOPORTRET” AKADEMIA WARSZAWY W BUDOWIE

57ebdb46ad2e0

 

Dyskusja w ramach festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE
Rozmowa z Mateuszem Halawą, Magdaleną Staniszkis i Rafałem Wosiem
Prowadzenie: Marta Karpińska, Dorota Leśniak-Rychlak
ul. Nowogrodzka 84/86
wstęp wolny

Pojęcie transformacji wydaje nam się neutralne ideologicznie, a jednak w rzeczywistości takie nie jest. Przejście od gospodarki tzw. socjalistycznej do wolnego rynku zaowocowało szeregiem przemian, przystosowujących państwo do systemu neoliberalnego.

Procesy deregulacji, prywatyzacji wpłynęły również gruntownie na przestrzeń – a także relacje społeczne, które się w niej rozgrywają.Suburbanizacja, gentryfikacja i osiedla grodzone wraz z depopulacją centrów to nie izolowane zjawiska, ale logiczna konsekwencja paradygmatu, w którym żyjemy. Podczas spotkania uczestnicy zarysują procesy, które zachodzą w Polsce od lat 90. ze szczególnym uwzględnieniem mieszkalnictwa i przemian przestrzennych, a także zapytają, jaki rodzaj refleksji powinien iść w ślad za konstatacją Marcina Króla „Byliśmy głupi”.

 

Uczestnicy:
Marta Karpińska – sekretarz redakcji kwartalnika „Autoportret. Pismo o dobrej przestrzeni”. Współkuratorowała wystawy Instytutu Architektury: „Impossible Objects” (Pawilon Polski na 14. Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji, 2014) oraz „Monument. Architektura. Adolfa Szyszko-Bohusza” (Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, 2014). Autorka monografii Wacława Nowakowskiego (Instytut Architektury, 2015). Współautorka monografii Witolda Cęckiewicza (Instytut Architektury, 2015). Członkini zarządu fundacji Instytut Architektury.

Dorota Leśniak-Rychlak – redaktorka naczelna kwartalnika „Autoportret. Pismo o dobrej przestrzeni”. Z wykształcenia historyczka sztuki i architektka, z wyboru redaktorka.Kuratorka wystaw. Prezeska fundacji Instytut Architektury.

Mateusz Halawa – socjolog i antropolog zajmujący się kulturową analizą życia gospodarczego. Asystent w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, kierownik zespołu humanistyki i nauk społęcznych w School of Form.

Magdalena Staniszkis – architektka i urbanistka. Profesor na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Autorka planów, projektów urbanistycznych i architektonicznych, zrealizowanych obiektów, publikacji z dziedziny urbanistyki i architektury, członkini komisji eksperckich i władz stowarzyszeń i izb zawodowych, laureatka konkursów i nagród za opracowania projektowe, zrealizowane budynki i publikacje.

Rafał Woś – dziennikarz i publicysta ekonomiczny, w latach 2009-2015 związany z „Dziennikiem Gazetą Prawną”, od 2015 pracuje w tygodniku „Polityka”. Autor książki Dziecięca choroba liberalizmu (Warszawa: Wydawnictwo Studio Emka, 2014)

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Comments are closed.