pismo

Z mojego okna widać wszystkie kopce

Bunkier

Autoportret jest patronem medialnym wystawy Z mojego okna widać wszystkie kopce, która zostanie otwarta 4 marca o godz. 18.00 w krakowskim Bunkrze Sztuki. Dzieje Galerii, ustanowionej w 1949 roku jako krakowski oddział Centralnego Biura Wystaw Artystycznych, wraz z następującymi po sobie przemodelowaniami jej misji i celów odzwierciedlają bardziej ogólne i szerzej zakrojone procesy przeobrażeń ustrojowych, społecznych,artystycznych, w tym także rozumienia ich wymiaru publicznego. Próby poszukiwania przez tę instytucję miejsca zarówno na kartach historii własnej, w mikroklimacie krakowskiego środowiska artystycznego, jak i na scenie ogólnopolskiej i międzynarodowej stanowią podstawową narrację tej wystawy.Polecamy!

pismo

Architektura wspólnoty – projektowanie partycypacyjne

wspolnoty

W numerze Autoportretu, którego tematem jest „Architektura wspólnoty” pytamy, między innymi, o metody projektowania przestrzeni, które mają potencjał wzmacniania obywatelskiej podmiotowości i poczucia bezinteresownej przynależności; o sposoby naprawy miasta, które nie wprowadzałyby kolejnych społecznych podziałów. Do udziału w spotkaniu wokół tego numeru „Autoportretu” zaprosiliśmy architektki i architektów, którzy opowiedzą o swoich doświadczeniach z projektowaniem partycypacyjnym: Paweł Jaworski (Napraw Sobie Miasto), Małgorzata Spasiewicz-Bulas (Pracownia Obywatelska) oraz Barbara Nawrocka i Dominika Wilczyńska (Palce Lizać).

czas: 14 marca 2016, godz. 19:00
miejsce: Spółdzielnia Ogniwo Kraków

PAWEŁ JAWORSKI – Współzałożyciel fundacji Napraw Sobie MiastoNapraw Sobie Miasto. Z wykształcenia filozof i architekt, zawodowo zajmuje się planowaniem przestrzennym. Przygotowuje i prowadzi warsztaty projektowe metodami partycypacyjnymi. Członek Zarządu Oddziału Towarzystwa Urbanistów Polskich w Katowicach, stały współpracownik czasopisma „Autoportret”, wydawanego przez Małopolski Instytut Kultury.

MAŁGORZATA SPASIEWICZ -BULAS – architektka, animatorka, od czerwca 2013 współpracuje ze Pracownia Obywatelska, współtworzyła program działań Forum Rehabilitacji osiedli Ugorek i Olsza II oraz koordynowała jego realizację

BARBARA NAWROCKA, DOMINIKA WILCZYŃSKA – architektki, od stycznia 2012 r. tworzą razem PALCE LIZAĆ. Kolektyw brał udział w opracowaniu programu działań Forum Rehabilitacji osiedli Ugorek i Olsza II oraz prowadził jego spotkania, spacery, warsztaty, przygotowywał końcową wystawę dot. historii osiedli. „Kolaże” – pocztówki z historiami osiedla jako część międzynarodowego projektu Nanotourism zdobyły główna nagrodę na Międzynarodowym Biennale Designu w Lublanie w 2014 r.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego