pismo

Gabriela Świtek o wojennym numerze Autoportretu w TOK FM

Sunset over Maidan

fot. L. Polyak

Miło nam poinformować, że radio TOK FM w ciągu ostatnich tygodni wyemitowało już drugą audycję poświęconą najnowszemu numerowi Autoportretu, którego tematem jest wojna. Tym razem redaktor Cezary Łasiczka rozmawiał z Gabrielą Świtek, a dyskusja dotyczyła między innymi tekstów Jean-Louis Cohena i Doroty Jędruch o roli architektów w czasie II wojny światowej, a także artykułu Leventy’ego Polyaka i Danielli Patti o tymczasowej architekturze Majdanu.Serdecznie zapraszamy do odsłuchania nagrania audycji.

pismo

Brudne wojny – promocja Autoportretu w Warszawie

Dirty Wars_ dir. Richard RowleyI

W czwartek 27 listopada o godz.16.00 zapraszamy do siedziby SWPS w Warszawie na pokaz filmu “Dirty Wars” (USA, 2013) towarzyszący promocji najnowszego numeru kwartalnika „Autoportretu”, którego tematem jest nowoczesna wojna.
Utrzymany w konwencji thrillera dokument przedstawia historię i rezultaty reporterskiego śledztwa Jeremy’ego Scahilla prowadzonego między innymi w Afganistanie, Jemenie i Somalii. Obnaża ono humanitarne, prawne i polityczne skutki amerykańskiej „wojny z terroryzmem” ogarniającej coraz szerszym zasięgiem kolejne kraje i regiony.

W tematykę filmu wprowadzi Mateusz Curyło, autor tekstu “Nazwy wojny” opublikowanego w tym numerze Autoportretu. Problematyka artykułu zbiega się z wątkami filmu pokazującymi, jak współczesne systemy medialne, ekonomiczne i polityczne stają się polem nowych, jeszcze nie zdefiniowanych działań militarnych, także tych łamiących prawa człowieka.

Brudne wojny/Dirty Wars, 86 min., USA 2013, reż. Richard Rowley, prod. Big Noise Films, Civic Bakery

Organizatorzy: autoportret, Małopolski Instytut Kultury, Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej (SWPS)

Współpraca: WATCH DOCS

Miejsce projekcji: Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej (SWPS)
ul. Chodakowska 19/31, 03-815 Warzawa

Numer sfinansowano ze środków International International Visegrad Fund
www.visegrad.fund

visegrad_fund_logo_web_black_150

pismo

Autoportret na BAZARCH-u

Jedruch_Bazarch_wydarzenie

W ramach BAZARCH Kraków – targów wydawców książek o architekturze zapraszamy na wykład Doroty Jędruch „Kolaboracja i nonkonformizm: Le Corbusier w czasie wojny” towarzyszący promocji najnowszego numeru kwartalnika Autoportret, który poświęcony jest związkom wojny i nowoczesności. Jednym z tematów numeru jest rola architektów w trakcie wojny. Dorota Jędruch w swoim tekście „Przejściowe, tymczasowe. ..” opublikowanym w ostatnim Autoportrecie analizuje działalność i postawy ideowe papieża modernizmu podczas II wojny światowej. Wykład będzie rozwinięciem wątków zawartych w artykule.

Numer sfinansowany ze środków International Visegrad Fund
visegrad_fund_logo_web_black_150

Okazją do rozmowy o Le Corbusierze jest też książka “Kiedy katedry były białe” wydana przez Centrum Architektury.

Targi książki architektonicznej BAZARCH odbędą się w Forum Przestrzenie przy ulicy Konopnickiej 28 w Krakowie, wykład Doroty Jędruch odbędzie się o godz. 16:30. Organizatorami wydarzenia są fundacja Centrum Architektury – wydawca książek Le Corbusiera oraz Małopolski Instytut Kultury – wydawca kwartalnika autoportret.

Polecamy także inne wydarzenia organizowane w ramach tegorocznego BAZARCH-u:
12.30 – wykład Joanny Kusiak dotyczący serii wydawniczej Synchronizacja z związku z premierą nowej książki w serii (Bęc Zmiana)
14.00 – wykład Łukasza Wojciechowskiego “We wstecznym lusterku. Jak rozwój motoryzacji kształtował architekturę” w związku z premierą jego książki (Unpubleashed)
15.30 – wykład Michała Wiśniewskiego „Modernizm i reakcja: Adolf Szyszko-Bohusz” + podpisywanie książki (Instytut Architektury)
16.30 – wykład Doroty Jędruch „Kolaboracja i nonkonformizm: Le Corbusier w czasie wojny” + promocja nowego numeru Autoportretu pt. „Wojna” (Małopolski Instytut Kultury) i książki Le Corbusiera “Kiedy katedry były białe” (Centrum Architektury)
18.00 – wykład Roberty Gratz w związku z premierą książki „Śmierć i życie wielkich miast Ameryki” Jane Jacobs (Centrum Architektury).

pismo

O Autoportrecie w TOK FM

autoportret_okladka

Zapraszamy do odsłuchania audycji z cyklu “Czasopisma mniej znane”. Na pytania Cezarego Łasiczki z Radia TOK FM, dotyczące najnowszego numeru Autoportretu i funkcjonowania pisma w ogóle, odpowiadały Dorota Leśniak-Rychlak, redaktorka naczelna i Marta Karpińska, sekretarz redakcji.