Polecamy książkę Miasto na żądanie pod redakcją Łukasza Bukowieckiego, Martyny Obarskiej i Xawerego Stańczyka wydaną nakładem Uniwersytetu Warszawskiego, której patronuje Autoportret. Publikacja jest zbiorem tekstów analizujących zagadnienia miasta i miejskości oraz sposoby funkcjonowania w jej przestrzeni. Punktem wyjścia do powstania antologii była tocząca się od kilku lat debata nad kształtem polskich miast i towarzysząca jej fala aktywizmu miejskiego.
Jak wyjaśniają redaktorzy tomu „ Miasto na żądanie przedstawia spojrzenie na fenomeny miasta i miejskości z rozmaitych punktów widzenia: socjologów, antropologów, kulturoznawców, urbanistów i przedstawicieli innych, pokrewnych dyscyplin akademickich, a także działaczy, społeczników i urzędników. Próby sformułowania teorii , diagnoz i uogólnień, nie wolne od charakterystycznych dla miejskiej sfery publicznej zażartych sporów, pozostają tu w dialogu z praktyką aktywistów, działaniami instytucji tworzących miejską politykę, codziennym doświadczeniem mieszkańców. Te trzy kategorie – aktywizmu, polityk miejskich i doświadczenia – pozwalają dostrzec, czym jest miejskość na początku XXI wieku. Tytułowe ‘żądanie’ nie oznacza przymusu obrania jednej perspektywy badawczej, a raczej stanowi zaproszenie do niespiesznej miejskiej przejażdżki, urozmaiconej licznymi przystankami”
Więcej informacji na stronie wydawcy
7 maja o godz.19.30 zapraszamy do krakowskiego klubu Forum Przestrzenie na pokaz filmu Bena Lewisa „Google i elektroniczny mózg świata” towarzyszący promocji najnowszego numeru kwartalnika „Autoportret”, którego tematem są przestrzenie wiedzy.
Film brytyjskiego reżysera opowiada o najbardziej ambitnym przedsięwzięciu w historii Internetu i o ludziach, którzy spróbowali powstrzymać jego realizację. W 2002 roku firma Google rozpoczęła akcję skanowania książek, która miała nie tylko objąć wszystkie opublikowane dotąd tytuły, ale też doprowadzić do stworzenia wyższej formy inteligencji, przypominającej elektroniczny „mózg świata” z futurologicznego eseju H. G. Wellsa. Trudno nie przyklasnąć wysiłkom, które zachować mogą kulturalny i naukowy dorobek ludzkości, początkowo więc najbardziej szacowne biblioteki Ameryki zgodziły się na współpracę z telekomunikacyjnym gigantem. Szybko jednak pojawili się krytycy akcji – twórcy i wydawcy, których prawa autorskie zostały naruszone przez Google’a, ale także szefowie wielkich, publicznych bibliotek Europy, naukowcy i aktywiści wątpiący, by w publicznym interesie leżało przekazanie całej wiedzy świata w ręce prywatnej korporacji.
W tematykę filmu wprowadzą Michał Choptiany, redaktor prowadzący ostatnie wydanie „Autoportretu” oraz Kuba Danecki, działacz na rzecz wolnej nauki.
„Google i elektroniczny mózg świata”, reż. Ben Lewis, Hiszpania/Wielka Brytania, 2013,
Dystrybucja w Polsce: Against Gravity
Wydawcą kwartalnika „Autoportret” jest Małopolski Instytut Kultury
Michał Choptiany – historyk literatury dawnej, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, adiunkt na Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się różnymi aspektami wczesnonowożytnej historii intelektualnej, w szczególności zaś środkowoeuropejskimi sporami o reformę kalendarza i chronologię w XVI i XVII w
Kuba Danecki – zajmuje się wykorzystaniem nowych mediów w kulturze, sen z powiek spędza mu to, że w sieci ludzie w sieci za mało dbają o bezpieczeństwo. Współpracuje z Małopolskim Instytutem Kultury i Centrum Cyfrowym. W wolnym czasie próbuje przeczytać internet i prowadzi bloga http://dystopijnaprzyszloscwktorejmiastazostalyzniszczoneprzezpotwory.pl/