Recykling budynków -spotkanie promocyjne
W ostatnich latach, w wyniku pęknięcia bańki rynku nieruchomości i kryzysu finansowego, nawet w najbardziej dynamicznie rozwijających się pod względem gospodarczym miastach pojawiła się znaczna nadwyżka powierzchni do zagospodarowania. „Niewynajmowalne” biurowe wysokościowce w Amsterdamie czy Rotterdamie, puste budynki mieszkalne Lipska, porzucone kina Rzymu, opuszczone hiszpańskie hotele dołączają do listy pustych nieruchomości w Europie , nie wspominając o niezliczonych wstrzymanych budowach znajdujących się na południu kontynentu. Niewykorzystane przez długi czas nieruchomości wiele mówią nie tylko o kolejnych recesjach gospodarczych, ale również o sztywnych koncepcjach zarządzania okresów prosperity, niezdolnych do nadążania za zmianami okoliczności gospodarczych i społecznych. Trwający kryzys stawia nowe zadania przed projektantami miejskiej przestrzeni i może stać się szansą służącą wypracowaniu metod i narzędzi radzenia sobie z pustostanami i opuszczonymi terenami.
Wokół tej problematyki będzie się koncentrować spotkanie promujące najnowszy numer Autoportretu zatytułowany „Zrównoważony rozwój”, a punktem wyjścia do dyskusji jest tekst Leventego Polyáka „Przetworzone miasto. Problemy i potencjał pustostanów”, opublikowany w najnowszym wydaniu naszego kwartalnika.
Gośćmi Autoportretu będą Arek Gruszczyński z Fundacja Bęc Zmiana, który opowie o społecznym projekcie mapowania warszawskich pustostanów (http://www.pustostany-warszawy.pl/) oraz Paweł Jaworski i z fundacji Napraw Sobie Miasto, która zrealizowała projekt Vacant Central Europe//Puste Katowice.
prowadzenie spotkania: Marta Karpińska
ZAPRASZAMY!
Miejsce: Małopolski Instytut Kultury, Karmelicka 27
Czas: 28 października, 18.00
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Wsparcie finansowe numeru “Zrównoważony rozwój?”:
International Visegrad Fund
www.visegradfund.org