pismo

Architekt Oscar Niemeyer. Brasilia

wystawę “Architekt Oscar Niemeyer. Brasilia” prezentującą jedno z największych dzieł Oscara Niemeyera sfotografowane przez słoweńskiego teoretyka architektury – Damjana Prelovška. Podczas wernisażu wystawy odbędzie się projekcja filmu “Oscar Niemeyer: życie jest westchnieniem” (Oscar Niemeyer: a vida e um sopro).

Miejsce: Muzeum Architektury, Wrocław;
czas: wernisaż – 15 grudnia 2008, godz. 17.30, wystawa – od 16 grudnia 2008 do 27 stycznia 2009.

pismo

spotkanie z Marcinem Mostafą i Natalią Paszkowską

spotkanie z Marcinem Mostafą i Natalią Paszkowską – architektami z pracowni WWAA, autorami projektu pawilonu polskiego na Światowej Wystawie Expo 2010 w Szanghaju, który zdobył I nagrodę w konkursie (trzecim autorem projektu jest Wojciech Krakowski).

Miejsce: Bunkier Sztuki, Kraków;
czas: 19 grudnia 2008, godz. 18.30.

pismo

Czy modernizm umarł?

wykład Grzegorza Piątka zatytułowany “Czy modernizm umarł?”. Jest to drugie spotkanie z cyklu “Architekst. Czytając współczesną architekturę”.

Miejsce: Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Warszawa;
czas: 11 grudnia 2008, godz. 18.00.

pismo

Disco Zachęta

wystawę „Disco Zachęta” – czyli nową odsłonę wystawy „Hotel Polonia. The Afterlife of Buildings”. Kuratorzy i artyści stawiają sobie pytanie, co stanie się z istotnymi polskimi budynkami, jeśli zmieni się ich funkcja. Funkcję zmienią także sale wystawowe Zachęty.

Miejsce: Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa;
czas: od 13 grudnia 2008 do 25 stycznia 2009.

pismo

spotkanie na temat Przestrzeni niczyich

na spotkanie na temat Przestrzeni niczyich. Prowadzenie: Bogdan Zalewski, udział wezmą autorzy artykułów: Dorota Jędruch, Marta Smagacz, Artur Wabik, oraz Dorota Leśniak-Rychlak, redaktor naczelna “Autoportretu”.

Miejsce: Bunkier Sztuki, Kraków;
czas: 9 grudnia 2008, godz. 18.30.

Bohaterem nowego numeru „Autoportretu” jest przechodzień oraz jego relacja z miejscem i czymś, co miejscem nie jest. Dzielimy przestrzenie niczyje na pozbawione właściwości (czyli nie-miejsca: galerie handlowe, lotniska, autostrady) oraz pozbawione reguł (dosłownie: do nikogo nienależące, porzucone, zdegradowane). Te ostatnie, paradoksalnie, stają się także miejscem różnych zdarzeń, zaskakują gamą możliwości. Podczas spotkania zaproszeni goście zastanowią się nad kwestią oswajania nie-miejsc, alternatywnych działań w zdegradowanych obiektach, a także poczuciem wykluczenia wywoływanym przez opresyjne rozwiązania przestrzenne.

pismo

Pytania o architekturę

kolejne spotkanie z cyklu “Pytania o architekturę” zatytułowane “Adaptacja historycznych obiektów poprzemysłowych – sztuka kompromisu”. W dyskusji udział wezmą: Jacek Owczarek – dyrektor Śląskiego Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Katowicach oraz Bartosz Walczak – adiunkt w Zakładzie Historii Architektury, Budowy Miast i Konserwacji Zabytków Politechniki Łódzkiej.

Miejsce: Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa;
czas:9 grudnia 2008, godz. 18.00.