pismo

Mursk w kolorze

Bardzo miło jest nam poinformować, iż “Autportret” objął patronat nad projektem Stowarzyszenia “Z Siedzibą w Warszawie” Mursk/ Ładne w kolorze.

Podczas cotygodniowych  warsztatów z dziećmi oraz dorosłymi mieszkańcami wsi przeprowadzona zostanie kolorystyczna analiza okolicy i wybrany kolor wsi.

 

 

Kolor będzie wynikiem wielu analiz – mody kolorystycznej, tradycji kolorystycznych regionu, zdjęć satelitarnych, map, rocznych amplitud temperatur. Działanie nie tylko przypomni kolorystyczne tradycje regionu, ale będzie wskazówką dla wszystkich pozostałych.

Rezultatem projektu będzie wspólne malowanie wsi na wybrany kolor (zestaw kolorystyczny). Malowa będzie przestrzeń prywatna oraz przestrzeń wspólna, która ma powstać w wyniku projektu.

Współcześnie bardzo rzadko myśli się o kolorze w procesach modernizacji miast i wsi. Bloki malowane są na takie same, infantylne, wyblakłe kolory, barierki wiaduktów zaś na przypadkowe. Brak analizy kolorystycznej skutkuje chaosem, nieczytelnością, często tandetą.

Przypadki z innych regionów Europy pokazują inaczej – wiele krajów posiada swoją tradycję kolorystyczną (biel i błękit dla Grecji, czerwień i zieleń dla krajów północnych, czy intensywne żółcienie i błękity w górnych partiach Norwegii). To sprawia, że krajobraz nabiera wyrazistości, swoistości, kolor staje się nieodzownym elementem wszelkiego myślenia o przestrzeni. W wielu krajach Europy (np. Danii) unifikuje się kolorystycznie reklamy zewnętrzne.

 

Zainteresowanym polecamy stronę projektu oraz harmonogram warsztatów.

 

Comments are closed.