debaty

Nowi mieszczanie tworzą miasto

27 czerwca w Śródmiejskim Ośrodku Kultury w Krakowie odbyło się spotkanie pod tytułem „Nowi mieszczanie. Klasa: średnia. Jakość: wyższa?”, dla którego pretekstem stała się wydana w tym roku publikacja Pawła Kubickiego zatytułowana “Nowi mieszczanie w nowej Polsce”. Jest to socjologiczny raport o tym, jak nowi mieszkańcy Wrocławia, Szczecina i Krakowa definiują pojęcie „mieszczanin” poprzez obywatelskie zaangażowanie w sprawy swojego miasta.

O tym, jak „nowi” tworzą miasto i jak się to ma do „starych” mieszkańców (a są to kategorie niezwiązane ani z wiekiem, ani z faktem urodzenia w danym mieście), rozmawiali paneliści: Bożena Gierat-Bieroń – adiunkt w Instytucie Europeistyki UJ, Paweł Kubicki – socjolog, autor raportu, Marta Skowrońska – warszawianka, reprezentująca Projekt Miejski oraz Andrzej Zdebski – prezydent Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie. Dyskusję moderował Rafał Romanowski – dziennikarz Gazety Wyborczej.
Sądząc po głosach publiczności, równie interesujące jak styl życia nowych mieszczan są losy rodzin od pokoleń zakorzenionych w Krakowie. Dlaczego zniknęły z zabytkowego centrum, jak widzą swoje miasto i czy mają pomysł, jak je współtworzyć? To zapewne temat na następny raport socjologiczny.

Comments are closed.