pismo

Splot Szewska – szczegóły

Zgodnie z obietnicą przedstawiamy szczegóły dotyczące odbywającego się pod naszym patronatem wrocławskiego placemakingowego projektu SPLOT SZEWSKA, który został zaplanowany na najbliższą sobotę 18 grudnia i ma zaangażować wszystkie podmioty działające na ul. Szewskiej. SPLOT jest wspólną inicjatywą eMSA Inicjatywy Edukacyjnej i galerii Szewska Pasja. Celem jest uwolnienie do tej pory niewykorzystanego w pełni potencjału tkwiącego w tym zakątku stolicy Dolnego Śląska.

Mapa sobotniego Splotu:

Jak piszą organizatorzy w towarzyszącym projektowi manifeście:

Aktywność Szewskiej jest obecnie subtelna, może być też cyklicznie wyrazista. Szewska zaplata się i rozplata, a szansę na kolejny SPLOT w 2011 roku przyniesie tylko współpraca coraz większej liczby partnerów. Niedawno naciśnięto tu przycisk „reset” i ulica wchodzi obecnie w nowy status, przeżywa narodziny nowego systemu aktywności miejskich. To jej inicjacja, a może kolejna inkarnacja. Poprzez metaforę SPLOTU chcemy połączyć zapał i pomysły ludzi z Szewskiej – lokali, placówek kulturalnych i naukowych, sklepów, uczelni, a także mieszkańców i turystów. Szewska – zbyt spokojna, zbyt cicha, zapomniana? Niektórzy mówią o niej nawet gorzej, ale czy rzeczywiście dobrze ją znają? Miłośnicy ciszy twierdzą, że jest oddechem od hałaśliwego hiper-pubu pod gołym niebem, zwanego Rynkiem. Mówi się też, że prowadzi znikąd donikąd, ale czy to rzeczywiście prawda? Ulice bywają różne: ulice-bulwary, uliczki osiedlowe, ulice nadrzeczne, ulice główne, ulice-ikony, deptaki i pasaże, ulice handlowe lub targowe, wreszcie ulice tranzytowe, jak Szewska, łącząca ruch pieszy z uspokojonym ruchem tramwajowym, zlokalizowana między czterema ważnymi punktami miasta. Ulice istnieją i funkcjonują w sposób odmienny, niektóre spektakularnie, inne dyskretnie – w tym sensie Szewska ma ogromny potencjał. Może doskonale funkcjonować cyklicznie i wielowątkowo, jak to bywa w wielokulturowym mieście, w oparciu o rytm zaplatania i rozplatania aktywności, uwalniania koralików energii ze splecionych pasm kultury, sztuki, literatury, nauki, handlu, sportu, zabawy, rekreacji, biznesu, a także powojennej moderny, akademickiej wspólnoty, spotkań sąsiedzkich i wielu innych dziedzin życia.

Szczegółowy program znajdziecie Państwo tutaj, harmonogram znajduje się z kolei tutaj, a jako przedsmak niech posłuży choć część wydarzeń, które mają się odbyć na Szewskiej: prezentacje z możliwością zakupu interesującego prezentu świątecznego (czyli np. propozycji wrocławskich artystów-ceramików, bibliotekarzy, księgarzy, twórców amatorskich, dzieci, młodzieży z MDK – na wystawie między ul. Nożowniczą i Kotlarską); aktywizacyjne zabawy z rowerami; poczęstunek w ogródku ulicznym (smakołyki…); tutaj będzie można otrzymać „lojalki” czyli karty uprawniające do rabatów w dzień Splotu w wybranych lokalach przy Szewskiej; recital świątecznych standardów muzycznych; oprowadzanie po wystawie nt. historii ulicy Szewskiej; zwiedzanie ulicy Szewskiej wraz z przewodnikiem z MBP…

Mapa przedstawiająca potencjał ul. Szewskiej:

Serdecznie zapraszamy!

Comments are closed.