pismo

Gianni Pettena w Centrum Manngha

Również 28 października w ramach cyklu “Co to jest architektura?” (współorganizowanego przez Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manngha i Goethe Institut w Krakowie) wykład zatytułowany “RADICALS” wygłosi Gianni Pettena, jeden z najwybitniejszych architektowi włoskich. Wraz z Archizoom, Superstudio i UFO, jest założycielem ruchu Architettura Radicale i od końca lat 60-tych prowadzi aktywną działalność na polu teorii i praktyki architektury eksperymentalnej, usilnie domagając się ”radykalnej reformy całej dyscypliny architektury”.

Czas: 28 października, godz. 18:00
Miejsce: Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manngha w Krakowie, ul. M. Konopnickiej 26.

Wykorzystując język sztuki konceptualnej oraz retorykę dyskursu politycznego, Pettena analizuje transformacje fizycznej przestrzeni w urbanistycznym kontekście. Jego niezwykle ważna ksiązka L’anarchitetto (1973) to kolaż wizualnej inwencji i fotograficznego dziennika, postrzegany jako manifest rozszerzonej wersji architektury. Pettena określa się jako „anarchitect“: artysta, który posługuje się językiem architektury oraz architekt, który nie stroni od logiki artystycznej, Pettena jest autorem eksperymentalnych projektów z pogranicza sztuki konceptualnej i land artu, które penetrują związki między naturą i architekturą.

Pettena, urodzony w 1940 roku w Bolzano, studiował architekturę na Uniwersytecie we Florencji, gdzie obecnie jest profesorem historii współczesnej architektury. Od 1983 roku wykłada także w Domus Academy (międzynarodowa podyplomowa szkoła projektowania) w Mediolanie. Od wczesnych lat 70-tych, Pettena jest gościnnym wykładowcą w wielu znanych uniwersytetach i szkołach architektury w Stanach Zjednoczonych i w Anglii. Teksty Petteny na temat sztuki, architektury i projektowania pojawiają się w takich pismach, jak m.in. „Domus”, „Casabella”, „Modo”, „Abitare” czy „D’Ars”. Jako krytyk i historyk architektury, Gianni Pettena zorganizowal wystawy najwybitniejszych architektow wspolczesnych (Venturi, Meier, Superstudio, Isozaki, London AA, Hollein). Jako architekt, Pettena jest autorem wielu projektow z pogranicza sztuk wizualnych i architektury. Jest takze autorem wielu instalacji, m.in.: „Landscapes of Memory“ (1987) oraz „Archithoughts“ (2001, in progress). Jednym z wazniejszych projektow architektonicznych jest tez ratusz miejski w Canazei (1990-97). Pettena jest autorem nowego funkcjonalnego projektu twierdzy Medici a takze kilku renowacyjnych projektow historycznych budynkow w Toskanii.

„Radykałowie to ci, którzy radykalnie odnawiali idee i wizualne języki w dziedzinie architektury, projektowania i sztuki środowiska. Wymazane granice pomiędzy dyscyplinami: wizje z lat 60-tych wciąż mają istotne znaczenie dla współczesnej sztuki i architektury. W latach 60-tych hipisi, artyści land-artu i radykałowie, powodowani rożnymi względami, wymyślili nową architekturę i wcielili ją w życie… przesunęli również granice – ten wykład jest im poświecony”.

Comments are closed.