pismo

Otwarte Zagrody 2010 już wkrótce

Już 19 września zaczyna się w Rodakach (Małopolska) oraz Żeszczynce (Podlasie) rozpocznie się festiwal “OTWARTE ZAGRODY”, którego patronem medialnym jest “Autoportret”. W Rodakach wydarzenia festiwalowe będą trwały przez dwa dni (19-20 września, od godz. 10:00), w Żeszczynce – tylko 19 września, od godz. 10:00.

Podczas Festiwalu mieszkańcy wsi zorganizują kameralne wydarzenia warsztatowe, edukacyjne i kulturalne w swoich prywatnych, historycznych zagrodach. Odbędą się wydarzenia wokół tematyki tradycyjnej kuchni, zbieractwa ziół i owoców leśnych, dawnych zwyczajów związanych z domem, zagrodą i wiejskim ogrodem oraz ginących zawodów. Do projektu włączamy ludzi różnych pokoleń, szczególnie tych najstarszych – ostatnich nosicieli pradawnej wiedzy i tradycji, jak również tych najmłodszych, którzy mają szansę tą wiedzę poprzez dialog ze starszymi ocalić.

W tym roku unikalne warsztaty rzemieślnicze i artystyczne poprowadzi szereg wybitnych specjalistów i osobowości z Rodak, Żeszczynki, Krakowa, a nawet Szkocji!

Koordynatorem ogólnopolskim oraz autorem projektu jest Magdalena Prosińska z Fundacji Dziedzictwo dla Przyszłości.

Projekt odbywa się pod honorowym patronatem Poskiego Komitetu ds UNESCO, INTBAU, Europejskiego Roku Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym, Europejskich Dni Dziedzictwa, Marszałka Województwa Małopolskiego.

Aktualny program znajdziecie Państwo na stronie festiwalu.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny!

Zapraszamy!

P.S. Organizatorzy zachęcają do poruszania się „czystym” transportem – publicznym, rowerem, bryczką, na piechotę.

Comments are closed.