pismo

2 Biennale Ars Polonia – W przestrzeni

W Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu trwa 2 Biennale Ars Polonia, zatytułowane tym razem “W przestrzeni”. Zaprezentowane zostaną instalacje, obiekty, projekcje wideo, malarstwo a także poezja konkretna i performance. W wystawie wezmą udział artyści polscy z Francji, Anglii, USA, Holandii, Włoch oraz Niemiec: Edward Baran, Krzysztof Bednarski, Elżbieta i Emil Cieślarowie, Monika Handke, Monika Loster, Antoni Malinowski, Ewa Partum, Teresa Tyszkiewicz, Xawery Wolski.

Jak piszą organizatorzy, tytuł koncepcyjny odnosi się do pojęcia „przestrzeni” jako specyficznego obszaru, nie tylko w znaczeniu fizycznym ale także, a może przede wszystkim, jako środowiska ogarniającego i wciągającego w swą swoistą strukturę, sfery niejednokrotnie wymuszającej określone zachowania i stwarzającej wielopłaszczyznowe asocjacje.

Na wystawie przedstawione będą różnorodne wizje przestrzenności. Eksponowane będą prace, które kreują otoczenie anektując poszczególne pomieszczenia galerii i kształtując nową przestrzeń symboliczno-wizualną (Xawery Wolski), próbujące wpłynąć na przestrzeń architektoniczną, w której powstają (Antoni Malinowski) i nawiązujące do zastanych elementów budynku (Krzysztof Bednarski). Zaprezentowane zostaną dzieła dążące do osiągnięcia przestrzenności poprzez działanie płaszczyzną malarską (Monika Handke, Edward Baran) światłem i dźwiękiem (Emil Cieślar), a także akcje będące próbą wciągnięcia publiczności do strefy dialogu, wymagające interakcji (Elżbieta Cieślar, Ewa Partum). Prezentowane będą obiekty artystyczne z różnorodnych materiałów od tkaniny artystycznej (Monika Loster) po stal (Teresa Tyszkiewicz).

Wystawa jest czynna od 11 września do 24 października.

Zapraszamy do Opola i na stronę projektu!

Comments are closed.