pismo

I Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz w Krakowie

Architektura wnętrz jest niezbędnym elementem świadomego rozwoju przestrzeni otaczającej współczesnego człowieka. Jak połączyć stare z nowym, wizję z funkcjonalnością – nad tymi problemamy zastanawiali się uczestnicy I Międzynarodowego Biennale Architektury Wnętrz, które odbyło się w dniach 25 lutego – 7 marca 2010 r. w Krakowie. Było to pierwsze tego typu wydarzenie naukowe w Polsce, organizatorzy już teraz zapowiadają, że jest to dopiero początek cyklu imprez.

Biennale towarzyszył konkurs prac studenckich “Dialog w przestrzeni”, w którym studenci uczelni artystycznych próbowali zmierzyć się z projektowaniem przestrzeni publicznej – biur, skwerów, placów. Prace oceniało jury w składzie: prof. Bogumiła Jung (ASP Poznań), prof. Andrzej Wielgosz (ASP Poznań – przewodniczący jury), prof. Piotr Perepłyś (ASP Warszawa), prof. Antonello Pelliccia (Accademia di Brera Milano, Włochy), Dorota Leśniak-Rychlak (redaktor naczelna „Autoportretu”) i Dawid Hajok (dziennikarz „Gazety Wyborczej – Kraków”). Na konkurs wpłynęły 62 prace, spośród których do ścisłego finału zakwalifikowanych zostało tylko 25.

Nagrody, ufundowane przez Rektora Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, prof. Adama Wsiołkowskiego oraz Dziekana Wydziału Architektury Wnętrz ASP w Krakowie – prof. Jacka Siwczyńskiego, trafiły decyzją jury do:

I miejsce – Weronika Kiersztejn i Michał Kozik (Politechnika Śląska w Gliwicach)

II miejsce – Robert Ciuła (ASP w Krakowie)

III miejsce – Joanna Deska (ASP w Krakowie)

Poniżej prezentujemy nagrodzone prace. Wszystkie prace były pokazywane na wystawie w krakowskim Bunkrze Sztuki na przełomie lutego i marca br.

Biennale towarzyszyła także konferencja naukowa, która odbyła się w Bunkrze Sztuki dnia 27 lutego. Udział w niej wzięli prof. prof. Ryszard Michalski (ASP Kraków), Patrick Viaene (KASK Ghent), Roman Kurzawski (ASP Kraków), Antonio Pelliccia (Accademia di Brera Mediolan), Alberto Maria Prina (“Urban Design”, Mediolan), Ewa Rewers (UAM Poznań) oraz Jacek Dominiczak (ASP Gdańsk oraz UBI Covilha). Konferencja stała się forum wymiany myśli zarówno-praktyków projektantów, jak i filozofów i kulturoznawców, dla których przestrzeń jest istotną kategorią kultury.

Krakowskie biennale pokazuje, jak wiele kwestii wymaga jeszcze przedyskutowania – od najbardziej podstawowego problemu formy, przez relację miasto-architektura-wnętrze aż po problematykę relacji między przestrzenią a pamięcią. Wokół m.in. tych zagadnień krążyły zarówno wystąpienia prelegentów, jak również prace uczestników konkursu – pozostaje mieć nadzieję, że za dwa lata, na kolejnym biennale, dialog rozpoczęty w lutym 2010 r. będzie kontynuowany, a prace nadsyłane na konkurs będą reprezentowały jeszcze wyższy poziom i będą pochodzić z większej liczby ośrodków artystycznych.

Comments are closed.